Spotkanie ws. opłaty recyklingowej i prawa wodnego - relacja

6 września br. odbyło się spotkanie ze Stanisławem Gawłowskim  - Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Tematem przewodnim spotkania były uwagi zgłaszane do projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (1730).

W trakcie spotkania zgodzono się, iż należy dążyć do przesunięcia wejścia w życie, o rok później (na 1 stycznia 2019 r.), przepisów rozdziału 6. projektu ustawy, dotyczącego opłaty recyklingowej.

Wielokrotnie podkreślano, że Dyrektywa UE nr 2015/720 z 29.04.2015 jednoznacznie określa obowiązek wprowadzenia zakazu bezpłatnej dystrybucji torebek w terminie do 31 grudnia 2018 roku przez państwa członkowskie. Tak więc, decyzja o wprowadzeniu opłat za lekkie torebki na zakupy z tworzywa sztucznego ma charakter wyłącznie fiskalny. Podkreślano, że odpowiednie vacatio legis, do końca 2018 roku, jest również niezbędne dla polskich przedsiębiorstw, którzy muszą podjąć ogromny wysiłek dostosowawczy wynikający z przepisów dotyczących opłaty recyklingowej.

W dalszej części spotkania omówiono potencjalne zagrożenia wynikające z nowego prawa wodnego, w szczególności w zakresie podwyższenia opłat za korzystanie z wód, centralizacji organów administracji publicznej właściwej w gospodarowaniu wodami oraz mogących z tego wyniknąć trudności w systemie wydawanych zgód wodnoprawnych.

Omówiono również konsekwencje centralizacji w zakresie wydawanych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wynikające z projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko oraz ustawy o ochronie przyrody. Centralizacja zarządzania środowiskiem wpłynie na jakość i sprawność wydawanych decyzji i będzie mogła skutkować trudnością w absorbcji środków unijnych.

Więcej informacji udziela Dominik Gajewski.