Spotkanie ministrów ds. pracy i partnerów społecznych V4

27 kwietnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie ministrów ds. pracy i partnerów społecznych z Grupy Wyszehradzkiej, w którym udział wzięła Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej borykają się z problemem niskiej dzietności, a także z relatywnie niskim poziomem zatrudnienia kobiet, szczególnie posiadających małe dzieci. Jak wynika z badań, główną przyczyną nieposzukiwania pracy przez kobiety nieaktywne jest konieczność opieki nad dzieckiem lub inną osobą zależną. Mimo znaczącej poprawy sytuacji, nadal mamy deficyt miejsc opieki nad dziećmi, szczególnie w wieku poniżej trzech lat, ale także w wieku przedszkolnym. Z drugiej strony w krajach V4 funkcjonują relatywnie długie urlopy rodzicielskie. Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej intensywnie rozwijają politykę rodzinną, co zaczyna przynosić efekty.

- Samodzielne działania organizacji pracodawców, związków zawodowych czy rządu nie przyniosą wystarczających efektów, do tego konieczna jest współpraca. Rada Dialogu Społecznego jest dobrą formułą prowadzenia konsultacji, bo umożliwia regularny kontakt i stałą współpracę trzech stron oraz daje możliwość aktywnego kształtowania polityki społeczno-gospodarczej, z korzyścią dla rozwoju i spójności społecznej - podkreśliła Henryka Bochniarz, przewodnicząca RDS.

Przedmiotem dyskusji były również bieżące kwestie z agendy europejskiej, w tym projekt zmiany dyrektywy 96/71/WE dot. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Zgodzono się, iż projekt zmiany dyrektywy budzi szereg wątpliwości, nie tylko z punktu widzenia pewności prawnej, ale także z punktu widzenia praktycznego stosowania projektowanych przepisów. Ministrowie wyrazili również duże zaniepokojenie przyjętymi przez niektóre państwa członkowskie rozwiązaniami dotyczącymi pracowników delegowanych, które są szczególnie problematyczne w kontekście usług świadczonych w transporcie międzynarodowym. Rozwiązania te mogą być postrzegane jako naruszające podstawowe zasady rynku wewnętrznego.

Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej podkreślili, że warto kontynuować dialog, dzielić się doświadczeniami, dobrymi praktykami i uczyć się wzajemnie od siebie.


Źródło: własne, www.mpips.gov.pl