Rozmowy Nocnych Marków w Sopocie

Po co nam kobiety w polityce, jak wyglądają Niemcy po wyborach - o tym dyskutowano wieczorem na EFNI. Wspominano też wybitnego geostratega Zbigniewa Brzezińskiego.

Barbara Nowacka, kanclerz Polsko-Japońskiej Akademii Technologii Cyfrowych w rozmowie z Atifete Jahjaga, b. prezydent Kosowa, Magdaleną Vasaryovą, prezesem instytutu Polityki Kulturalnej (Słowacja), Elżbietą Mączyńską-Ziemacką, prezes polskiego towarzystwa ekonomicznego oraz Danutą Hübner, Przewodnicząca Komisji do Spraw Konstytucyjnych PE rozważała kwestię udziału kobiet w życiu politycznym. Podczas sesji padły pytania min. pytania: dlaczego mamy mniej kobiet ambasadorów lub dlaczego najtrudniejsze dla kobiet jest zdobycie kobiecego elektoratu. - Kobiety angażują się w politykę nie dlatego żeby wypełnić parytety, ale po to żeby rozwiązać problemy które dostrzegają - podsumowała dyskusję b. prezydent Kosowa.

Irene Hahn-Fuhr, dyrektorka Przedstawicielstwa Fundacji Heinricha Bolla w Warszawie, Michal Koran, Wicedyrektor wykonawczy, Aspen Institute Central Europe, Janusz Reiter, Przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, omawiali efekty niemieckiej kampanii wyborczej. Goście dyskutowani w jaki sposób zapewnić stabilizację społeczną w poelekcyjnym kraju oraz jak radzić sobie z wyzwaniami technologicznymi stawianymi przez kraje takie jak Chiny. Poruszone zostały również kwestie geopolityczne relacji z USA, Chinami Polską i Rosją.   

O jednym z najwybitniejszych geostrategów, uważanym za architekta współczesnego ładu społeczno-gospodarczego - dyskutowali Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka i publicystka, TVN z Andrzejem Lubawskim, ekonomistą, pisarzem i komentatorem. - Ameryka miała szczęście posiadać wielu wybitnych dyplomatów, ale tylko 2 wielkich geostrategów. Jednym z nich był Zbigniew Brzeziński - podkreśliła.

****

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".

Więcej informacji: www.efni.pl 

 

 

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy

Partnerzy Strategiczni                      MetLife, Citi Handlowy

Partnerzy główni                                IKEA, Invest in Pomerania,  KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający                      Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network

Strategiczni partnerzy medialni     TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl

Główni partnerzy medialni               EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM

Wspierający partnerzy medialni     AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact

Partnerzy logistyczno-

technologiczni                                     BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell

Producent wykonawczy                    IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Milena Malinowska
mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl
Tel. +48 512 825 998