Rewizja dyrektywy dot. informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy

23 maca br. Komisja Europejska opublikowała mapę drogową / założenia oceny skutków prac nad zmianą dyrektywy 91/533/WE z dnia 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy.

Dyrektywa wyznacza na poziomie unijnym standardy przekazywania informacji nt. podstawowych warunków zatrudnienia  pracownikom. W Polsce dyrektywa została wdrożona w szczególność poprzez art. 29 i 291 Kodeksu pracy. Z wdrożeniem dyrektywy 91/533/EWG wiąże się obowiązek przekazywania obok umowy o pracę również pisemnej informacji na temat warunków zatrudnienia obejmującej m.in.  informacje nt. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, czy wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

W opinii Komisji rewizja dyrektywy uwzględni, w szczególności, następujące elementy :

  • rozszerzenie zakresu zastosowania dyrektywy w celu objęcia specyficznych kategorii pracowników, jak np. pracownicy domowi,
  • modyfikacja listy warunków zatrudnienia, które pracodawcy powinni przekazywać pracownikom,

Niezależnie od powyższego Komisja niniejszą dyrektywę w celu promowania minimalnej konwergencji w górę w warunkach pracy bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy. Ten element ma obejmować przypadki pracy, które nie są w ustaw odstawie krajowym objęte minimalnym zabezpieczeniem.  Wydaje się, iż jest to element związany z  prowadzonymi pracami nad filarem spraw socjalnych, natomiast nie jest wyjaśniony szerzej przez Komisję.

Komisja zapowiedziała rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie zmiany dyrektywy 91/533/EWG w drugim kwartale 2017 r. Ze względu na wpływ dyrektywy na bezpośrednie obowiązki pracodawców prace nad dyrektywą wymagają szczególnej uwagi.