Od 2018 r. nie powinno być opłaty za plastikowe torebki
2017-07-11
Branża handlu i dystrybucji jest zaskoczona decyzją o wcześniejszym wejściu w życie, od 1 stycznia 2018 r., a nie 1 stycznia 2019 roku, przepisów o opłacie recyklingowej. To złamanie wcześniejszych ustaleń i uzgodnień - uważa Konfederacja Lewiatan.
- Wcześniejsze wejście w życie przepisów o opłacie recyklingowej, oprócz tego, że wiąże się ze wzrostem kosztów po stronie przedsiębiorców (koszty wdrożenia, w tym wprowadzenia zmian w kasach fiskalnych, konieczność renegocjacji kontraktów na dostawy opakowań), obciąży również konsumentów - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Wprowadzenie opłaty recyklingowej o rok wcześniej nie wynika z prawodawstwa unijnego. Czas na implementację tych uregulowań upływa właśnie 1 stycznia 2019r., a więc decyzja rządu nie ma uzasadnienia prawnego, a jedynie fiskalne. Przedwczesne wprowadzenie systemu opłat wygeneruje dodatkowe, nieplanowane koszty, które poniesie konsument dokonujący zakupów w sklepie - dodaje Dominik Gajewski.
Ustawa ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych w zakresie zmniejszenia zużycia lekkich toreb na zakupy. Z doświadczeń państw Unii Europejskiej wynika, że wprowadzone opłaty skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych.
Konfederacja Lewiatan