Mniej barier dla inwestorów w Chinach

2 czerwca br. przedstawiciele Lewiatana - Kinga Grafa, dyrektor biura w Brukseli oraz Maciej Jeleński, ekspert ds. polityki handlowej, wzięli udział w szczycie biznesowym UE-Chiny, który odbył się w Brukseli. Lewiatan reprezentował polskie firmy zainteresowane polepszeniem warunków handlowych i inwestycyjnych z Państwem Środka, w szczególności w zakresie udrożnienia korytarza transportowego drogą kolejową. W wydarzeniu wzięli udział: Cecilia Malmström, komisarz ds. handlu; Emma Marcegaglia, prezydent BusinessEurope oraz ponad 500 przedstawicieli chińskiego biznesu i polityki.

Szczyt otworzyło przemówienie Jean-Claude'a Junckera, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, który powiedział, że „Prawa człowieka muszą być respektowane. Globalizacja nie może uderzać w prawa pracownicze. Firmy europejskie i chińskie muszą być traktowane tak samo. Nie chodzi tylko o wolny handel, ale także o sprawiedliwy handel."

Premier Chińskiej Republiki Ludowej, Li Keqiang zauważył, że „jeszcze 3 dekady temu, chińskie inwestycje w Europie były nie do pomyślenia. Potrzebujemy większej otwartości i współpracy z UE. Umowa o wolnym handlu jest możliwa do osiągnięcia." W odpowiedzi na wezwanie UE do zmniejszenia barier dostępu do swojego rynku dla unijnych firm, Chińczycy powołali agencje, które mają zapewnić sprawiedliwe warunki handlu.

Rozmowy toczyły się w trakcie trzech sesji tematycznych dotyczących kolejno, gospodarki cyfrowej, klimatu oraz platformy łączności UE-Chiny (wspomniana inicjatywa „Pasa i Szlaku"). Chiny zobowiązały się do zniesienia barier dla inwestorów w zakresie funkcjonowania handlu cyfrowego na terenie Chin. W trakcie szczytu obie strony zgodnie wyraziły ubolewanie po decyzji administracji amerykańskiej o wycofaniu się USA z porozumienia klimatycznego.

W konkluzjach podkreślano przede wszystkim konieczność przyspieszenia negocjacji umowy BIT (o wzajemnych inwestycjach), co stało się priorytetem dla obu stron w obliczu zmian, które nastąpiły po protekcjonistycznym zwrocie w polityce amerykańskiej. Ogłoszone zostało także wzmocnienie współpracy w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku", która ma być zgodna z Europejskim Planem Inwestycyjnym (EPI) i otworzy nowe możliwości inwestowania dla biznesu polskiego.

Poprawa relacji UE-Chiny ułatwi współpracę polskich firm z Chinami m.in. dzięki większej ufności Unii do formatów subregionalnych, takich jak „16+1*". Dzięki ustaleniom dotyczącym „Pasa i Szlaku" zwiększy się także wiarygodność planowanych chińskich inwestycji w Polsce. Ewentualne zniesienie części barier gospodarczych, a szczególnie sfinalizowanie umowy o wzajemnych inwestycjach (do czego zobowiązały się obie strony), powinno zachęcić polskich przedsiębiorców do angażowania się na chińskim rynku oraz znacznie ograniczyć trudności administracyjne i prawne.

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan odbyli także szereg rozmów i nawiązali relacje z chińską organizacją pracodawców (CCPIT), którym przedstawili konkretne propozycje i stanowiska przedstawicieli polskiego biznesu.

* Grupa 16 + 1 została powołana w kwietniu 2012 roku podczas wizyty ówczesnego premiera Chin Wen Jiabao w Polsce. Ustalono wówczas podstawy współpracy Chin z 16 państwami regionu, wśród których oprócz Polski są: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Polska jest największym państwem europejskim biorącym udział w Inicjatywie.