Chiny - analiza barier dla polskiego eksportu

W ramach Platformy współpracy Ministerstwa Rozwoju z polskim biznesem, ministerstwo zwróciło się do nas z prośbą o przekazanie stanowiska polskiego biznesu w zakresie barier w polskim eksporcie do Chin.


19 stycznia br. na Komitecie MAAC w Brukseli odbyła się dyskusja w zakresie modyfikacji listy kluczowych barier dla UE w dostępie do Chin. Polska przedstawiła informacje w kwestii barier dla polskiego eksportu na ten rynek (informacje w sprawie barier ).

Komisja Europejska (KE) oczekuje także na pisemne stanowiska krajów UE w tej sprawie.
Dodatkowo, Polska, jak również kilka krajów UE i biznes UE zgłosiły do KE kwestie tego, aby w liście kluczowych barier w dostępie do Chin znalazły się także ograniczenia w zakresie standardów na meble (bariera techniczna w handlu) oraz wpisanie możliwości wprowadzenia przez Chiny w II połowie 2017 r. certyfikatów w imporcie towarów rolno-spożywczych.

W związku z tym, prosimy o analizę załączonego projektu listy kluczowych barier dla UE w handlu z Chinami i przekazanie informacji w zakresie ograniczeń dla polski w dostępie do rynku Chin oraz dodatkowych informacji:
a/ dokonanie priorytyzacji barier (od najważniejszej do stosunkowo mniej istotnej - czy dana barierę da się rozwiązać w krótkim, średnim terminie)
b/ opisanie skutków ekonomicznych barier (wielkość polskiego eksportu w Euro, tonach, potencjał dla polskiego eksportu, potencjalne straty)
c/ planowanych w najbliższym czasie (1-4 miesiące) wystąpień (listy) oraz spotkań bilateralnych polskiego biznesu gdzie bariery te mogą być podnoszone - skoordynowanie wspólnych działań z KE i wypracowanie wspólnego, spójnego stanowiska.
d/ czy istnieje zasadność o zwrócenie się do KE o podjęcie bezpośrednich działań z władzami Chin w sprawie danej bariery w handlu istotnej dla Polski (oprócz podjętych już działań KE w imieniu krajów UE, w tym Polski).

Ministerstwo Rozwoju prosi o przekazanie uwag/komentarzy polskiego biznesu do 30 stycznia br. (poniedziałek). Ostateczna lista kluczowych barier dla UE w dostępie do Chin ma zostać przyjęta na kolejnym posiedzeniu MAAC 16 lutego br.

W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z przedstawicielem ministerstwa:

Grzegorz Sinacki
Główny Specjalista
Departament Współpracy Międzynarodowej
Ministerstwo Rozwoju
tel: +48 /22/ 693 51 34

email: grzegorz.sinacki@mr.gov.pl