Przedsiębiorcy boją się klauzuli obejścia prawa podatkowego
2016-03-17
Rząd przyjął klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan dostrzega przyczyny jej wprowadzenia, ale zwraca uwagę na znaczące ryzyka związane z wprowadzeniem instytucji, która istotnie obniży standard ochrony praw podatnika.
Klauzula znajdzie zastosowanie, jeżeli czynność została dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, jest sprzeczna z celem ustawy podatkowej, a sposób działania był sztuczny.- Przesłanki te, są nieprecyzyjne i niejasne, przez co organy podatkowe będą dysponować dużą uznaniowością przy ich ocenie - mówi Rafał Iniewski, wiceprzewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
Zastrzeżenia budzi także wysokość progu „korzyści podatkowej", po przekroczeniu którego klauzula będzie stosowana. Proponowane 100 tys. zł oznacza w praktyce objęcie małych podatników a nie dużych międzynarodowych struktur. Samo istnienie takiej regulacji istotnie podnosi ryzyko prowadzenia działalności.
W ocenie Rady Podatkowej zaproponowana wysokość opłaty za wydanie opinii zabezpieczającej (20 tys. zł) spowoduje, że dla większości podatników nie będzie ona dostępna.
Ze względu na wagę i istotność spraw, w których zastosowanie znajdzie klauzula obejścia prawa należy zapewnić realną dwuinstancyjność postępowania. Rozwiązaniem może być wprowadzenie w strukturach Ministerstwa Finansów specjalnej jednostki organizacyjnej rozpatrującej odwołania, tak aby odwołanie od decyzji, było rozpatrywane przez osoby maksymalnie niezależne od osób, które prowadziły postępowanie podatkowe zakończone decyzją w pierwszej instancji.
Wątpliwości budzi także niezależność Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Co prawda w projekcie przyjętym przez rząd nie ma już zapisu, zgodnie z którym większość członków Rady byłaby przedstawicielami ministra finansów i rządu, jednak zaproponowanych przedstawicieli „nauki" i tak ma powoływać minister finansów. W skład Rady wchodzić będzie po 2 przedstawicieli ministra finansów i szkół wyższych oraz po jednym przedstawicieli Naczelnego Sądu Administracyjnego, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Ministra Sprawiedliwości, Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Rady Dialogu Społecznego.
Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan