.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2016

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Cyfryzacja gospodarki doprowadzi do znaczących przemian społecznych

    Przewidywania dotyczące postępującej automatyzacji i związane z tym ryzyko rosnącego bezrobocia skłaniają do poszukiwania rozwiązań dla globalnego rynku pracy oraz przedefiniowania pojęcia demokracji - goście tegorocznego EFNI dyskutują o możliwych polityczno-społecznych kosztach zmian na rynku pracy przyszłości.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Zmian nie trzeba się bać, trzeba je efektywnie wykorzystać

    Zarówno organizacje pracodawców jak i związki zawodowe będą musiały dostosować swoją działalność do gigantycznych zmian na rynku pracy, która niesie ze sobą czwarta rewolucja przemysłowa - zgodzili się uczestnicy panelu nt. czwartej rewolucji przemysłowej, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Zaufanie staje się nową walutą - premiera raportu Ekonomia współpracy w Polsce

    30 września br. w trakcie EFNI 2016 opublikowano raport „Ekonomia współpracy w Polsce 2016", porządkujący i analizujący zjawisko ekonomii współpracy (Collaborative Economy) w kontekście pierwszego w Polsce szczegółowego badania użytkowników przygotowanego przez społeczność ekonomiawspolpracy.pl. Patronat merytoryczny nad raportem objęły ABR SESTA, Deloitte i Sieć Sensownego Biznesu.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Jak sprawić, by firmy rodzinne rosły szybciej?

    Firmę rodzinną charakteryzuje myślenie o ciągłości działania. Twórcy takich przedsiębiorstw nastawiają się zwykle, że przedsięwzięcia biznesowe, które budują, będą istniały przez pokolenia. Budowanie siły takiej firmy wnika z pasji, z chęci rozwoju, a nie z chciwości. Można umownie powiedzieć, że te przedsiębiorstwa mają „ludzką twarz". Badania pokazują, że firmy rodzinne wyróżnia na rynku większa gotowość do konkurowania jakością produktów i usług.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Patriotyzm gospodarczy, dobry czy zły?

    Patriotyzm gospodarczy może prowadzić do nacjonalizmu, a nawet szowinizmu. W pewnym sensie jest przejawem protekcjonizmu, który szkodzi biznesowi. Spowolnienie gospodarcze pokazało, że kapitał ma barwy narodowe, dlatego warto wspierać rodzime firmy - to niektóre z opinii, które wygłaszali uczestnicy panelu „Patriotyzm ekonomiczny a realia globalizacji i integracji".

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Jak wykorzystać rewolucję cyfrową dla projektowania rozwoju gospodarczego?

    W trakcie Panelu Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN paneliści dyskutowali o wykorzystaniu rewolucji cyfrowej dla projektowania rozwoju gospodarczego. Ade McCormack, doradca ds. strategii cyfrowych UK, podkreślał, że na cyfryzację trzeba patrzeć w szerszym kontekście - antropologicznym, bo cyfryzacja będzie wpływała na wszystkie warstwy życia ludzkiego. Jedynie takie podejście zapewni, że cyfryzacja stanie się lewarem dla rozwoju gospodarczego.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Kto zyska, a kto straci na ewentualnym rozpadzie Unii?

    Goście Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) zwrócili uwagę, że obecny kryzys może paradoksalnie doprowadzić do zwiększenia integracji. W opinii ekspertów zgromadzonych w Sopocie słabsza Unia Europejska nie leży w interesie wszystkich światowych graczy.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Wiele prędkości w jednym kierunku - realny pomysł na ratowanie europejskiej jedności?

    W Europie zatraca się klasa polityczna, która myśli w kategoriach polityki europejskiej, a nie tylko krajowej - uważa eurodeputowana Danuta Hübner. W ramach tego trendu rozwija się myślenie narodowe i nastroje antyglobalistyczne.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Komisarz Hahn na EFNI - Tylko dzięki inwestycjom osiągniemy stabilność

    Rozmowa z Johannesem Hahnem, komisarzem komisji europejskiej ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia.

  • 2016-09-30 Aktualności
    Aktualności

    Rządy nie powinny tworzyć innowacji

    Czy podnoszenie standardów socjalnych i płac przyspieszy wzrost przez stymulowanie popytu? Może raczej zaciskać pasa i inwestować? Czy możliwe są drogi na skróty w nadrabianiu zaległości? - zastanawiali się uczestnicy sesji plenarnej „Od niskich płac do innowacyjności - jak nowe państwa członkowskie UE mogą nadrobić dystans do starej Europy?