Spotkanie rad społeczno-gospodarczych w Pradze

Odbyło się spotkanie Rad Społeczno - Gospodarczych i Komisji Trójstronnych z krajów grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Czech, Polski, Węgier i Słowacji. Konfederację Lewiatan reprezentował prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Rady Dialogu Społecznego.

Ta nowa inicjatywa ma pozwolić na lepszą koordynację stanowisk poszczególnych krajów regionu, włączając w dyskusje obok rządów także partnerów społecznych. Spotkanie toczyło się wokół kwestii zmian w zasadach swobody przepływu pracowników, kwestii energetycznych oraz transportu i infrastruktury.

Partnerzy potwierdzili znaczenie swobody przepływu pracowników, uznano również ze przepisy o delegowaniu nie powinny ulegać ciągłej zmianie. Problematyka polityki energetycznej ujawniła szereg wyzwań jakie stoją przed naszymi krajami, uznano znaczenie dywersyfikacji energetycznej, wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii, wreszcie uznano inicjatywę Nordstream 2 za projekt kontrowersyjny ekonomicznie i politycznie.

Polskie związki zawodowe wskazały, że na wyzwania w polityce energetycznej związkowcy patrzą także w kontekście ochrony miejsc pracy, zatem ważne jest także tempo wprowadzanych zmian. Dyskusja dotyczyła też problemów transportu europejskiego, wskazując, że priorytetem jest budowa korytarza transportowego północ - południe, która daje krajom grupy wyszehradzkiej możliwość korzystania z infrastruktury portowej Polski. Pewne kontrowersje dotyczyły problemów płacy minimalnej i zakazu nocowania kierowców w kabinach. Inaczej na te kwestie patrzą dziś rządy i pracodawcy, którzy sprzeciwiają się narzucaniu kontrowersyjnych regulacji przez poszczególne kraje, inaczej zaś związkowcy, którzy regulacje te uznają za nieuchronne. Na zakończenie spotkania przyjęto, że kolejne spotkanie odbędzie się w Polsce, po objęciu w lipcu br. Prezydencji V4.

Konfederacja Lewiatan