Polska na 34.miejscu indeksu przedsiębiorczości (GEI)
2016-11-15
Na świecie wykorzystywane jest 52 proc. potencjału przedsiębiorczości - wynika z Global Entrepreneurship Index. Pierwsze miejsce pod względem przedsiębiorczości zajmują Stany Zjednoczone (86,2 punkty). Polska zajmuje 34. miejsce (49,3 pkt) spośród 132 krajów i jest w czwórce państw, które odnotowały największy wzrost od ubiegłego roku za Danią, Szwecją i Węgrami.
Raport został opublikowany w związku z inauguracją Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (14-20 listopada 2016). Prezentowana w raporcie mapa światowego indeksu przedsiębiorczości pokazuje, że pierwsza 10 rankingu nie uległa od ubiegłego roku większym zmianom. Największy wzrost poziomu przedsiębiorczości od ubiegłego roku odnotowała Indonezja (8 proc.) oraz Dania, Szwecja i Węgry (wzrost o 6 proc.). Polska w ogólnoświatowym rankingu przedsiębiorczości plasuje się na 34. miejscu, ze wskaźnikiem na poziomie 49,3 punktów za Portugalią (50 pkt), a przed Puerto Rico (48,1). Ostatnią pozycję w zestawieniu zajmuje Czad (9,9 pkt).
Ranking krajów europejskich
Wśród krajów europejskich Polska plasuje się na 22. miejscu, poniżej takich krajów m.in. jak Estonia, Litwa, Łotwa czy Turcja. Za najbardziej przedsiębiorcze w Europie uznane zostały Dania, Szwecja i Irlandia. Te rozwinięte gospodarki cechuje wysoko rozwinięta technologia i innowacyjność, możliwość korzystania z zasobów wewnętrznego rynku EU oraz wysoka jakość infrastruktury i zaplecza instytucjonalnego. Listę zamykają natomiast Albania, Gruzja i Bośnia i Hercegowina.
Przedsiębiorczość jest... młoda
Przedsiębiorczość wzrosła we wszystkich grupach wiekowych od roku. Największe wzrosty miały miejsce w grupie wiekowej 35-44 (o 2,32 p.p.), natomiast największy odsetek przedsiębiorców jest w grupie wiekowej 25-34 lata (wzrost o 2,22 p.p.). Wzrost młodych przedsiębiorców to zasługa rozwoju nowych technologii i cyfrowego świata, w którym pokolenie millenialsów dorastało i z naturalnych powodów doskonale się w nim odnajduje tworząc przyszłą potęgę gospodarczą.
Raport opracowany został przez Global Entrepreneurship Network (GEN). Raport GEI 2016 prezentuje ocenę ekosystemów 132 państw zrzeszonych w Global Entrepreneurship Network (GEN). Przygotowując raport brane były pod uwagę taki czynniki jak m.in. indywidualna postawa przedsiębiorcza, umiejętności i aspiracje mieszkańców oraz istniejąca infrastruktura społeczna i gospodarcza. Index służy do diagnozowania kluczowych wyznać związanych z rozwojem przedsiębiorczości.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 roku. Pomysłodawcami są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja MakeYour Mark. Ogólnopolskim koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia i popularyzację idei, jakie mu przyświecają.
Co roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości współtworzą firmy, organizacje pozarządowe, instytucje państwowe, uczelnie wyższe i osoby prywatne, które chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Wydarzenia, które organizują obejmują szeroką gamę tematów związanych z przedsiębiorczością, rozwojem zawodowym i osobistym.
Organizacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest możliwa m.in. dzięki wsparciu finansowemu Ambasady USA oraz m.st Warszawa.
Partnerzy strategiczni: Youth Business Poland, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
Partnerzy: Idea Hub
Patronat Honorowy: Konfederacja Lewiatan, Przedstawicielstwo KE w Polsce
Patronat medialny: Wprost, Business Life Polska
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt dla mediów:
Wordsmith PR
Karolina Kazuła
Tel. 691-478-333