Dyrektorzy przedsiębiorstw dobrze o koniunkturze

Koniunktura w styczniu 2016 r. w większości sektorów gospodarki oceniana jest przez dyrektorów przedsiębiorstw pozytywnie - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie lepszym niż w grudniu, ale nieznacznie słabszym niż w styczniu 2015 r. Styczniowy portfel zamówień tak z rynku krajowego, jak i rynków zagranicznych oceniany jest przez firmy przemysłowe pesymistycznie, ale prognozy dotyczące portfela zamówień są pozytywne. To bardzo ważny, optymistyczny sygnał dla oceny możliwości wzrostu polskiej gospodarki w pierwszych miesiącach 2016 r. Ważny dlatego, że przemysł to 25 proc. wartości dodanej brutto wytwarzanej w naszej gospodarce. Ważny także dlatego, że przedsiębiorstwa planują wzrost zatrudnienia (w zeszłym roku w styczniu sygnalizowały konieczność redukcji zatrudnienia), co pozytywnie wpływać będzie na rynek pracy, bowiem w sektorze przetwórstwo przemysłowe pracuje ponad 32 proc. zatrudnionych w przedsiębiorstwach ogółem. Ważne także dlatego, że pozytywnie oceniają przyszły portfel zamówień wszystkie firmy, niezależnie od wielkości. A ogólny klimat koniunktury oceniają pozytywnie prawie wszystkie branże przemysłowe (poza odzieżową). Większość z nich uważa, że ich pozycja wobec konkurencji na rynkach krajów UE poprawia się. Możemy zatem liczyć na wzrost eksportu.

Dobre dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu w 2015 r., które niedawno opublikował GUS, zostają zatem wsparte pozytywnymi sygnałami dotyczącymi portfela nowych zamówień w przetwórstwie przemysłowym, przyszłej produkcji i sprzedaży, w tym na eksport, a także zatrudnienia.

W budownictwie natomiast ogólny klimat koniunktury oceniany jest ciągle pesymistycznie, szczególnie w grupie firm z sektora MŚP, aczkolwiek nieco lepiej niż w grudniu. Daleko jednak do prognoz pozwalających na ocenę, że budownictwo wychodzi na prostą.
Ciekawa jest natomiast ocena ogólnego klimatu koniunktury formułowana przez firmy prowadzące działalność finansową i ubezpieczeniową. Jest ona zdecydowanie bardziej pozytywna niż jeszcze miesiąc temu - prawie 30 proc. podmiotów prowadzących tę działalność wskazuje na poprawę koniunktury, a jedynie 5,3 proc. na jej pogorszenie. Rynek finansowy jest bardzo wrażliwy na wahania koniunktury. Pozytywne sygnały płynące z niego wskazują, że sfera realna gospodarki potrzebuje i będzie potrzebowała zasilenia kapitałowego, że popyt na produkty i usługi finansowe się zwiększa. Sektor finansowy potwierdza zatem oceny formułowane przez większość branż przemysłowych. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność finansową i ubezpieczeniową wskazują jednak, że w znacznie większym stopniu niż wcześniej problemem stają się wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa.

Pierwszy tegoroczny sygnał dotyczący koniunktury w polskiej gospodarce jest zatem pozytywny. Jego siła nie jest wielka, ale stanowi dobry wyjściowy prognostyk dotyczący wzrostu gospodarczego na początku 2016 r.

Konfederacja Lewiatan