Brexit - komentarz BUSINESSEUROPE

BUSINESSEUROPE szanuje decyzję brytyjskich wyborców, ale ubolewa, że ​​Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię Europejską.


Komentarz Prezydent BUSINESSEUROPE, Emmy Marcegaglia:

Europejski biznes nadal mocno wierzy w Unię Europejską. Brexit powoduje jednak poczucie niepewności. Musimy teraz skupić się na przyszłości. Decyzja wyborców sprawia, że konieczność dokonania reform w Unii Europejskiej jest jeszcze pilniejsza. Wzywamy państwa członkowskie UE, by wysłały silny sygnał potwierdzający swoje zaangażowanie na rzecz Unii Europejskiej i jej trzech głównych filarów ekonomicznych: jednolitego rynku, wspólnej polityki handlowej oraz Euro. Jednocześnie musimy znaleźć właściwe rozwiązania dla przeprowadzenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Utrzymanie nerwów na wodzy i zachowanie zimnej krwi jest niezbędne dla zminimalizowania negatywnych skutków tego głosowania. Let's keep calm and carry on!

 
Wszystkie wielkie wyzwania stojące przed nami dzisiaj (bezpieczeństwo, migracje, zmiany klimatu, rozwój gospodarczy i społeczny, etc.) mają wymiar międzynarodowy. Efektywne rozwiązania można znaleźć tylko wtedy, gdy będziemy pracować razem na poziomie europejskim. Podczas kampanii referendalnej, kształt Europy jaki chcemy zbudować był omawiany we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Debata dowiodła poczucia przynależności do wspólnoty i woli większości Europejczyków, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej.

 
Debata wysłała też silny sygnał dotyczący pilnej potrzeby wzmocnienia Unii Europejskiej. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć te sygnały. Dla BUSINESSEUROPE oznaczają one:

1. Koncentrację Europy na elementach gdzie może wnieść wartość dodaną i trzymanie się z dala od kwestii lepiej zarządzanych na szczeblach krajowych i regionalnych. 

2. Określenie i wdrożenie spójnej i otwartej globalnej strategii z silnym filarem gospodarczym (UE musi mówić jednym głosem w stosunkach zewnętrznych, polityki bezpieczeństwa oraz przy negocjowaniu umów handlowych i inwestycyjnych).

3. Wdrożenie inteligentnych, mniej regulujących i pro-konkurencyjnych rozwiązań na szczeblu unijnym i krajowym, zapewnienie spójności między słowami i czynami.

4. Ochrona Schengen, europejska odpowiedź na kryzys uchodźców jak również inteligentne i efektywne zarządzanie naszymi granicami zewnętrznymi, które są wspólnym wyzwaniem.

5. Poprawa zarządzania w Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW), w tym poprzez realizację kwestii poruszonych w raporcie "Pięciu prezydentów" .

 

Dyrektor Generalny BUSINESSEUROPE, Markus J. Beyrer:

"Wzywamy UE i polityków w krajach członkowskich, by sprostali wyzwaniom, wprowadzając w życie rozwiązania po decyzji wyborców w Wielkiej Brytanii. BUSINESSEUROPE i wszystkie jej federacje członkowskie wierzą w Europę. Teraz nadszedł czas, aby powrócić do naszych wspólnych europejskich interesów. Zależy nam, aby przyczyniać się do rozwoju Europy i wzrostu gospodarki Unii. Jednocześnie Wielka Brytania jest ważnym partnerem handlowym dla pozostałych krajów UE. Budowa nowej i trwałej relacji z Wielką Brytanią leży zatem w interesie nas wszystkich."