Inwestycje infrastrukturalne na Cyprze - szansa dla polskich przedsiębiorców

W lutym 2014 roku Republika Cypryjska wystąpiła z wnioskiem do EBOR o udzielenie pomocy finansowej dla sektora bankowego oraz wsparcia istotnych projektów gospodarczych, a tym samym - o zmianę swojego statusu na kraj biorcy. Decyzja Rady Gubernatorów EBOR była pozytywna. Podpisano umowę o udzieleniu pomocy w wysokości do 700 mln euro na okres do 2020 roku oraz z przeznaczeniem na wsparcie projektów na całej podzielonej wyspie, tj. zarówno w RC, jak i w tzw. Tureckiej Republice Północnego Cypru.

EBOR działa w ramach i w uzupełnieniu do unijnego programu pomocowego, stąd ograniczenie do wybranych dziedzin: reforma sektora finansowego, prywatyzacja, zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów wodnych i energetycznych, zwiększenie dostępu do usług doradczych.

Na portalu EBOR dostępne są szersze informacje dot. przyjętego programu. Dotychczas EBOR wykupił za 107,5 mln euro część udziałów Bank of Cyprus i podpisał umowę handlową z Eurobank Cyprus o wartości 20 mln euro, mającą na celu wsparcie handlu międzynarodowego na wyspie. Rozmówcy z kręgów politycznych, ale też z biura Specjalnego Doradcy SG ONZ ds. Problemu Cypryjskiego (a obecny etap negocjacji zjednoczeniowych wydaje się być najbardziej optymistyczny w ponad 40 letniej historii podziału) wskazują, że właśnie EBOR byłby najlepiej przygotowany do wsparcia infrastrukturalnego połączenia wyspy (zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, sieci elektroenergetyczne, wodociągi, drogi, ścieki itp.) Zwłaszcza w przypadku TRPC potrzeby wynikające z konieczności dostosowania do wymogów UE będą olbrzymie.

Więcej informacji: EBRD in Cyprus

Firmy zainteresowane współpracą w tym zakresie prosimy o kontakt z Ambasadą RP:

Ambasada RP w Nikozji
Telefon: +357 22 751 980
Faks: +357 22 751 981

nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.nikozja.msz.gov.pl