Europejskie gospodarki uniezależniły się od greckiego kryzysu

Po 17 godzinach szefowie 19 państw strefy euro osiągnęli porozumienie. Grexit należy do przeszłości powiedział grecki premier Aleksis Tsipras po całonocnym szczycie w sprawie Grecji.

 

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan.

Dla gospodarek europejskich, w tym dla gospodarek strefy euro Grecja przestała być „problemem" już dawno. Dowodzi tego rosnący w tych gospodarkach przemysł oraz spadające bezrobocie.

Od kilku miesięcy trwają rozmowy, negocjacje i przepychanki między rządem greckim a pozostałymi krajami strefy euro. W całej Europie mówi się i pisze wyłącznie o skutkach potencjalnego grexitu dla społeczeństwa i gospodarki Grecji. A także o politycznych konsekwencjach sytuacji w Grecji dla UE i strefy euro, dla całego politycznego projektu. Jeśli patrzyliśmy (i patrzymy) na gospodarkę, to na reakcje rynków finansowych, które szybko „konsumują" informacje o stanie negocjacji - europejska waluta słabła od marca wobec dolara, a także jena i chińskiego juana. Od kwietnia słabły europejskie giełdy. Dzisiaj widzimy ruch do góry.

Niewiele natomiast mówiło się i mówi o gospodarce realnej krajów UE. Może dlatego, że ta rodzi sobie coraz lepiej i wyraźnie wskazuje, że uniezależniła się od sytuacji w Grecji i zagrożenia grexitem.
Ostatni PMI dla przemysłu w strefie euro (za czerwiec 2015) wzrósł do poziomu 52,5 i był to kolejny w tym roku i najwyższy odczyt od października 2014 r. Wzrost zanotował sektor przemysłowy we wszystkich krajach poza Grecją (46,9). Przemysł w większości krajów strefy euro wykazał wzrost nowych zamówień, tak z rynków wewnętrznych, jak i nowych zamówień eksportowych.

Eksport krajów strefy euro rośnie zresztą nieprzerwanie od 2 lat. Efekty tych pozytywnych trendów widać wyraźnie na rynku pracy, bowiem zatrudnienie w większości krajów strefy euro rośnie 10. miesiąc z rzędu i jego poziom jest jednym z najwyższych w ciągu ostatnich 4 lat. W większości krajów UE28, w tym w większości krajów strefy euro stopa bezrobocia spadła w maju 2015 r/r. Tylko w 5 krajach, w tym w 4. krajach strefy euro (Belgia, Francja,. Austria, Finlandia; bez Grecji dla której Eurostat nie ma jeszcze danych za kwiecień i maj br.) stopa bezrobocia nieznacznie wzrosła.

Pozytywne trendy w przemyśle i poprawa sytuacji na rynku pracy to wyraźny sygnał, że Europa wychodzi z kryzysu. Warto, aby do tej grupy dołączyła Grecja.
Polski biznes, dla którego grecki rynek to co prawda tylko 0,35 proc. naszego eksportu, jest tym żywotnie zainteresowany. Będziemy bowiem mogli obserwować pozytywny wpływ prywatyzacji, poprawy warunków gospodarowania, ograniczania przywilejów emerytalnych, uelastyczniania rynku pracy, ograniczania zatrudnienia w sektorze publicznym na gospodarkę. Będzie to trochę trwało, ale jest szansa na sukces, za co mocno trzymamy kciuki.