Przejrzystość negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) - konsultacje
2014-09-24
Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich uruchamia konsultacje społeczne w odniesieniu do przejrzystości negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).
Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, zwane w skrócie TTIP ma dać obu stronom solidne podstawy do długofalowego wzrostu gospodarczego, tworzącego nowe miejsca pracy i wzmacniającego konkurencyjność obu gospodarek.
Eliminacja barier pozataryfowych, ujednolicenie regulacji, dostęp do rynków zamówień publicznych, kwestie bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego, praw własności intelektualnej czy handlu w Internecie to tylko niektóre ze spraw poruszanych podczas negocjacji porozumienia pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
Wokół TTIP od miesięcy narastają jednak niebezpieczne mity dotyczące wyzwań płynących z tej umowy. Krytycznie wobec umowy wypowiadają się głównie organizacje pozarządowe i związki zawodowe. Jeden z najczęściej podnoszonych argumentów to brak przejrzystości negocjacji. Komisja Europejska (KE) podjęła realne wysiłki na rzecz zwiększenia transparentności procesu i promowania udziału społeczeństwa na tyle, na ile jest to możliwe w wypadku negocjacji międzynarodowej umowy handlowej. Mimo to, niektóre organizacje wciąż nie są usatysfakcjonowane twierdząc, że KE odpowiada na wnioski o udzielenie dostępu do dokumentów z opóźnieniem i uprzywilejowuje niektóre podmioty.
W związku z powyższym 29 lipca 2014 roku Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich wszczęła wobec Komisji Europejskiej dochodzenie w sprawie przejrzystości i udziału społeczeństwa w negocjacjach TTIP. Rozpoczęte konsultacje społeczne związane są z tym właśnie dochodzeniem.
Rzecznik rozważy otrzymany wkład i na tej podstawie przedstawić KE sugestie, które komisja powinna wziąć pod uwagę kontynuując negocjacje.
Konsultacje składają się z trzech otwartych pytań:- Proszę podać nam swoje poglądy na temat tego, jakie działania Komisja może podjąć, aby negocjacje TTIP były bardziej przejrzyste. Gdzie konkretnie widzisz możliwości poprawy?
- Proszę podać przykłady dobrych praktyk w negocjacjach międzynarodowych porozumień.
- Proszę wyjaśnić, w jaki sposób większa przejrzystość może mieć wpływ na wynik negocjacji.
Biorąc pod uwagę rosnące negatywne nastroje społeczne wokół negocjacji istotne jest, aby w konsultacjach społecznych głos zabrali także przedsiębiorcy, czyli podmioty które najbardziej skorzystają na umowie i są jej pierwszorzędnymi adresatami. Z powyższych względów zachęcamy firmy członkowskie do wzięcia udziału w konsultacjach. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.
Termin zgłaszania odpowiedzi upływa 31 października br. W celu wypracowania jednolitego stanowiska Konfederacji Lewiatan, prosimy o przekazanie Państwa uwag do Anny Trzop, Eksperta ds. UE (adres mailowy: atrzop@konfederacjalewiatan.info) najpóźniej do dnia 15 października br.
Przypominamy jednocześnie, że podczas tegorocznego EFNI w Sopocie odbędzie się debata poświęcona negocjacjom TTIP. Zaproszeni uczestnicy będą zastanawiać się w jakich obszarach porozumienia tkwi największy potencjał dla europejskiego biznesu, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń i jak wykorzystać TTIP do przezwyciężenia kryzysu, redukcji bezrobocia i zwiększenia konkurencyjności europejskich gospodarki.
2 października o godz. 15:30 - 17:30, centrum konferencyjne Sheraton, sala Marco Polo. Zapraszamy!