Biznes i administracja - efektywna współpraca

Wspólne działania dla dobra społeczno - gospodarczego

Podczas kolejnej edycji EFNI w Sopocie odbył się okrągły stół wybitnych przedstawicieli administracji lokalnej i centralnej oraz polskiego i międzynarodowego biznesu. Przedmiotem dyskusji była gospodarka rozwiązań, której fundamentem jest filozofia partnerstwa publiczno - prywatnego dla dobra ogółu społeczeństwa. Inspiracją do dyskusji była książka współautorstwa jednego z uczestników panelu, Williama Eggersa pt. Rewolucja Rozwiązań.


W czasach, gdy świat podnosi się z kryzysu, a państwa ograniczają budżety, nie można liczyć na to, że rząd sam zajmie się narastającymi problemami społeczno - gospodarczymi. Potrzebny jest nowy system, oparty na wzajemnej współpracy biznesu, w tym przedsiębiorstw społecznych, administracji publicznej i organizacji pozarządowych.

Uczestnicy okrągłego stołu byli zdania, że kluczem do sukcesu jest wdrożenie modelu tzw. gospodarki rozwiązań, w której zmierza się przede wszystkim do zniesienia niepotrzebnych barier między sektorem publicznym i prywatnym. Zwrócono uwagę na fakt, że w Polsce ten model współpracy jest dopiero na etapie początkowym, gdzie dyskutuje się bardziej niż wdraża nowe idee wspólnego działania i idące za tym rozwiązania technologiczne.

Wiceprezydent Gdyni, Maciej Guć podkreślił, że choć to właśnie administracja publiczna jest odpowiedzialna za swoiste przeregulowanie partnerstwa publiczno - prywatnego, nadszedł czas na otwarcie się na nowy ekosystem, bez którego państwa nie będą w stanie się dynamicznie rozwijać, a ich gospodarki konkurować. 

William Eggers, współautor Rewolucji Rozwiązań, przybliżył uczestnikom koncepcję tego nowego modelu gospodarki na przykładzie państw, którym skutecznie udało się znaleźć wspólny język pomiędzy „światem" publicznym i prywatnym, takich jak Szwecja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Indie czy Etiopia. Jego zdaniem model gospodarki rozwiązań powinien opierać się na kilku fundamentalnych zasadach:

1.     Wspólnej korzyści administracji publicznej i biznesu, w tym przede wszystkim odpowiedzi na potrzeby lokalnych społeczności.

2.     Inwestycji w kapitał ludzki, czyli pomocy tym, których kreatywne pomysły i rozwiązania doprowadzą do skutecznych zmian w funkcjonowaniu społeczeństw.

3.     Adekwatnym wykorzystaniu nowych technologii w rozwoju gospodarczym Państw.

4.     Wypracowaniu modelu partnerstwa publiczno - prywatnego, w którym rząd nie musi inwestować środków a priori tylko płacić za rezultaty, czyli za wdrożenie i realizację pomysłów, które przyniosą istotną zmianę społeczną.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił, że są w Polsce regiony takie jak pomorskie, gdzie pomimo stosunkowo restrykcyjnych regulacji państwa współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu administracji publicznej i biznesu, słuchaniu i wdrażaniu inicjatyw oddolnych ma miejsce i przynosi znakomite rezultaty.

Dr Irena Eris, prezes Eris i Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Lotos podkreślili, że wiele przedsiębiorstw w Polsce działa na rzecz społeczności w której funkcjonuje, nie tylko z przyczyn czysto komercyjnych, ale przede wszystkim dla dobra rozwoju społeczeństwa, w którym te przedsiębiorstwa działają i bez których nie mogłyby się rozwijać.

Moderator spotkania, Dariusz Kraszewski, partner z działu konsultingu Delloitte w Polsce podsumował, że dyskusja o nowym modelu funkcjonowania gospodarek świata jest dziś niezwykle potrzebna, a my Polacy - Europejczycy, musimy jak najszybciej otworzyć się na niego wdrażając nowe skuteczne idee partnerstwa publiczno - prywatnego i nowe technologie. Biznes i administracja muszą zacząć mówić wspólnym językiem.

Partnerem wydarzenia był samorząd województwa pomorskiego, zaś moderatorem Dariusz Kraszewski, partner, dział konsultingu Deloitte Polska.

GALERIA ZDJĘĆ Z EFNI

   

****

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 1-3.10.2014 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa bezpieczna i konkurencyjna - realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu."

Więcej informacji: www.efni.pl

 

Patronat honorowy                            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Instytut Lecha Wałęsy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Samorząd Województwa Pomorskiego

Partnerzy strategiczni                      PKN ORLEN S.A., PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", TVP SA,

Partner Gali Otwarcia                       Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni                                ArcelorMittal Poland, Biznes.pl, „Bloomberg Businessweek Polska", Citi Handlowy, EKES Grupa Pracodawców, „Forbes", Fortum, Google, Grupa Adamed, Havas Worldwide, KPMG, „Newsweek", Onet, PKP Intercity, Samsung Electronics Polska, Wardyński i Wspólnicy

Partnerzy wspierający                      AMS, „Gazeta Giełdy Parkiet", MetLife, Microsoft, MSL Group, Orange Polska, Polpharma, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Radio TOK FM, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Główny partner merytoryczny        THINKTANK

Partnerzy merytoryczni                    BIAC/OECD, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA, ECFR, „LIBERTÉ!", POLITYKA INSIGHT, UN Global Compact

Partnerzy logistyczni                         Dell, Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Oficjalny przewoźnik                         PLL LOT SA

Producent wykonawczy                    IDFX

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Zbigniew Maciąg, zmaciag@konfederacjalewiatan.info, tel.: 604 589 080
Magdalena Słodownik
, mslodownik@konfederacjalewiatan.info, tel.: 660 426 009