Uwagi Konfederacji Lewiatan do PO Polska Cyfrowa 2014-2020 v. 3.0
2013-11-13
W odpowiedzi na prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konsultacje społeczne ws przyszłego PO Polska Cyfrowa, Lewiatan zgłosił szczegółowe uwagi do jego projektu.
Rosnący udział cyfrowej gospodarki w PKB świadczy o coraz istotniejszej roli Internetu i technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w rozwoju społecznym i gospodarczym. Jednocześnie szereg badań analizujących stopień wykorzystywania w społeczeństwie sprzętu komputerowego, dostępność do szybkiego Internetu i jego penetrację, wykorzystywanie ICT w działalności przedsiębiorstw i dostępność do e-usług publicznych plasuje Polskę daleko za czołówką Unii Europejskiej oraz krajów OECD. Szansę na nadrobienie zaległości stanowią unijne fundusze w perspektywie finansowej 2014-2020, które powinny odpowiadać m.in. na wyzwania opisane w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy utworzenie odrębnego programu operacyjnego dedykowanego cyfryzacji. W manifeście cyfrowym opublikowanym w 2012 r. Konfederacja Lewiatan określiła najważniejsze obszary ICT, na jakich należy skoncentrować wysiłki.
Główny obszar interwencji Polski Cyfrowej, powszechny dostęp do szybkiego Internetu, jest podstawą cyfrowej gospodarki. Celem wsparcia powinno być zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach nie tylko gospodarstwom domowym, ale i instytucjom publicznym, w tym wszystkim placówkom oświaty. Pozytywnie należy ocenić koncentrację inwestycji na poziomie krajowym, która powinna prowadzić do lepszej koordynacji interwencji.
Wsparcie Programu w obszarze e-administracji powinno w szczególności prowadzić do wyeliminowania formy „papierowej" z obiegu dokumentów oraz archiwizacji. Realizacja tego celu będzie możliwa tylko wtedy, jeśli cyfryzacji administracji towarzyszyć będzie uporządkowanie procesów realizowanych przez urzędy, przyspieszenie obiegu informacji i dokumentów oraz podniesienie tempa i jakości obsługi klientów urzędów.
Najpoważniejszym deficytem Programu są dalece niewystarczające środki budżetowe i brak działań w innych równie ważnych obszarach cyfrowej gospodarki. Rozwój e-biznesu, stymulowanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz cyfrowa edukacja, w tym rozwijanie e-kompetencji poszczególnych grup społeczeństwa - te obszary nie znajdą wsparcia w ramach Polski Cyfrowej. Szczególnie niepokoi brak informacji o tym, jak w innych programach operacyjnych wspierane będą obszary pominięte w PO PC. Uważamy, że istnieje realne zagrożenie, że zostaną one zmarginalizowane, a wsparcie na nie będzie zbyt fragmentaryczne, aby doprowadzić do trwałych zmian. Trudno będzie mówić o wykorzystaniu „impetu cyfrowego", do którego odwołuje się Strategia Rozwoju Kraju 2020 r., bez spójnej wizji interwencji.
Międzyinstytucjonalna koordynacja i kompleksowe podejście do zagadnień cyfryzacyjnych, na które zwracaliśmy uwagę w ciągu prac nad Programem, pozostają zatem podstawowym wyzwaniem rozwoju cyfrowej gospodarki w Polsce.
Poniżej zamieszczamy szczegółowe uwagi Lewiatana do projektu Polski Cyfrowej 3.0, a także rekomendacje działań w obszarze oddziaływania na poziom świadomości, umiejętności i motywacji do posługiwania się ICT przez poszczególne grupy społeczeństwa, które naszym zdaniem powinny znaleźć finansowanie ze środków EFS oraz EFRR w latach 2014-2020.
Uwagi Konfederacji Lewiatan do wersji 3.0 PO Polska Cyfrowa - tabela
Rekomendacje Konfederacji Lewiatan w zakresie wsparcia e-kompetencji