Pierwsza Polska Prezydencja w Radzie UE - relacja z konferencji

Blisko 200 uczestników zgromadziła konferencja zorganizowana 22 czerwca br. w Bibliotece Solvay w Brukseli. Na spotkaniu po raz pierwszy zaprezentowane zostały priorytety polskiego biznesu na czas Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Hasło przedsiębiorców zrzeszonych w Lewiatanie na nadchodzące sześć miesięcy prezydencji to: Czas na działanie! O tym, jakiego typu działania są niezbędne rozmawiali podczas konferencji kluczowi członkowie Lewiatana jak również przedstawiciele instytucji europejskich i polskiego rządu.

Konferencję otworzyła Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Beata Stelmach, Wiceminister ds. zagranicznych oraz Philippe de Buck, Dyrektor Generalny BUSINESSEUROPE.

Henryka Bochniarz podkreśliła rolę Unii Europejskiej i przypomniała, że Lewiatan otworzył tu w Brukseli swoje stałe przedstawicielstwo jeszcze zanim Polska stała się jej członkiem. Od tamtej pory przedstawiciele Lewiatana konsekwentnie prezentują potrzeby polskich przedsiębiorców na forum BUSINESSEUROPE, w kontaktach z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Prezydent Bochniarz zwróciła uwagę na zbieżność priorytetów biznesowych z priorytetami rządowymi, wynikającej z dialogu i współpracy pomiędzy rządem a przedstawicielami przedsiębiorców.Prezydent Lewiatana zaprosiła wszystkich uczestników konferencji do udziału w Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie - międzynarodowym wydarzeniu organizowanym przez Lewiatana i BUSINESSEUROPE w ramach polskiej prezydencji. 

Beata Stelmach, Wiceminister ds. zagranicznych przypomniała główne priorytety na czas polskiej prezydencji przyjęte przez rząd: „Integracja europejska jako źródło wzrostu", „Bezpieczna Europa" i „Europa korzystająca na otwartości".

Philippe de Buck podkreślał, że pomimo aktualnych pozytywnych prognoz ekonomicznych, Europa powinna dążyć do podwojenia potencjału wzrostu. Zapewnił, że BUSINESSEUROPE będzie wspierać priorytety polskiej prezydencji w zakresie wzrostu gospodarczego, rozwoju rynku wewnętrznego i globalnej konkurencji.

W części poświęconej rekomendacjom i oczekiwaniom polskiego biznesu głos zabrało pięcioro szefów największych polskich firm przedstawiając kolejno pięć priorytetów. Prezes Hochtief Polska Henryk Liszka mówił o potrzebie lepszych regulacji dot. wspólnego rynku - o jakości legislacji europejskiej i jej implementacji przez kraje członkowskie.

O Jednolitym Rynku Cyfrowym w kontekście Agendy Cyfrowej i konkurencyjności europejskiej gospodarki cyfrowej opowiadał Maciej Filipkowski, Prezes DELL Polska.

Sebastian Paszek Prezes firmy WATT, poruszył zagadnienie wypracowania spójnej, horyzontalnej i pragmatycznej polityki UE uwzględniającej kwestie klimatyczne, energetyczne i przemysłowe.

Joanna Szymańska-Bulska, Dyrektor Strategiczny firmy BIOTON mówiła o aktualnych wyzwaniach stojących przed europejskimi rynkami pracy. Wskazała na potrzebę stosowania przez poszczególne państwa modelów flexicurity, łączących elastyczność z bezpieczeństwem zatrudnienia, oraz na potrzebę przeprowadzenia reform systemów emerytalnych.

Prezes AVIO Polska Krzysztof Krystowski odniósł się do przygotowywanego unijnego budżetu po 2013 roku oraz do przyszłości polityki spójności, która powinna zapewniać większą efektywność finansowanych przez Unię Europejską inwestycji.

Po wystąpieniach przedstawicieli biznesu, Henryka Bochniarz zaprosiła polityków z instytucji europejskich oraz rządu polskiego do skomentowania zaprezentowanych priorytetów. Udział w panelu wzięli: Prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski, Malcolm Harbour, Przewodniczący Komisji Parlamentarnej IMCO, Jacek Krawczyk, Wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno Społecznego oraz Jan Tombiński, Stały Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej. Uczestnicy panelu omówili agendy prac reprezentowanych przez siebie instytucji na czas Polskiej Prezydencji zgodnie podkreślając duże znaczenie jakie zajmują na nich zagadnienia wspólnego rynku oraz nowego budżetu UE.

 

Pełna fotorelacja z konferencji