Podsumowanie programu Instrument Szybkiego Reagowania
2013-12-20
Realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości program Instrument Szybkiego Reagowania (ISR), skierowany do przedsiębiorców, którzy odczuwają skutki spowolnienia, zbliża się do końca. Przez dwa lata uczestnicy programu skorzystali z 1500 różnorodnych pakietów usług szkoleniowych i doradczych, szacowanych na łączną kwotę ponad 27 mln złotych.
W programie ISR bierze udział 210 firm różnej wielkości - łącznie ponad 4500 pracowników i przedsiębiorców. Podstawowe obszary działalności przedsiębiorstw, w których udzielono profesjonalnego wsparcia to: zarządzanie, marketing, sprzedaż i obsługa klienta, produkcja i technologia, zarządzanie zasobami ludzkimi, logistyka oraz finanse. Na podstawie indywidualnych planów rozwoju, opracowanych w przedsiębiorstwach uczestniczących w ISR, wyodrębniono blisko 155 zakresów tematycznych szkoleń i doradztwa.
Analiza sytuacji wyjściowej firm wykazała najwięcej elementów wymagających poprawy w procesach zarządczych, następnie w obszarze sprzedaży oraz rozwoju zasobów ludzkich. W zależności od profilu działalności przedsiębiorstwa, w każdym z nich zrealizowano usługi o różnym zakresie tematycznym i różnej intensywności.
W 41 przedsiębiorstwach o profilu handlowym zarząd i managerowie zostali przeszkoleni głównie w zakresie prawidłowego zarządzania projektami i tworzenia strategii firmy oraz budowania efektywnej strategii sprzedaży. W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, w równym stopniu objęcia wsparciem potrzebował system ocen okresowych, jak i system rozwoju pracowników.
92 firmy usługowe otrzymały wsparcie w zakresie poprawy procesów rekrutacyjnych i budowania efektywnych systemów motywacyjnych dla pracowników. Niezbędne okazało się doradztwo dla zarządów firm dotyczące optymalizacji procesów zarządczych, w dalszej kolejności zarządzania projektami, a także budowania strategii sprzedaży oraz indywidualne treningi kompetencji sprzedażowych.
W 77 przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym największego wsparcia wymagało w równym stopniu zarządzanie projektami, jak i zarządzanie sprzedażą oraz optymalizacja procesów zarządczych i tworzenie strategii firmy. Szczególną uwagę poświęcono także systemom ocen okresowych pracowników - to zagadnienie zdominowało szkolenia, których celem była poprawa procesów HR w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Wykonawca projektu, firma WYG International szacuje, że przedsiębiorstwa uczestniczące w programie ISR otrzymały dotychczas łącznie ok. 41 tys. godzin doradztwa oraz ponad 10 tys. godzin szkoleń.
Przedsiębiorcy podkreślają użyteczność wdrożonych działań i ich pozytywne efekty w funkcjonowaniu organizacji. Uczestnictwo naszej spółki w programie ISR oceniamy bardzo pozytywnie - stwierdza Małgorzata Woźniak, kierownik ds. personalnych w przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym Serwistal w Ełku. - Wzmocniliśmy obszar sprzedaży poprzez podniesienie kompetencji pracowników działu handlowego, co z kolei pozwoliło na zbudowanie efektywnego i dobrze zmotywowanego zespołu. Dzięki szkoleniom rozwinęliśmy umiejętności liderów w zarządzaniu, motywowaniu oraz ocenianiu zespołu handlowców. Doradztwo z zakresu zarządzania ryzykiem walutowym pozwoliło na usprawnienie zarządzania w tym obszarze.
- Udział naszej firmy w projekcie ISR można ocenić z perspektywy kilku wątków. Zrealizowaliśmy wszystkie cele zawarte Planie Rozwoju - m.in. opracowaliśmy mapę strumienia wartości oraz przygotowaliśmy zespół do dalszej optymalizacji procesu produkcyjnego przy wykorzystywaniu narzędzi z zakresu Lean Management. Niezaplanowaną wartością dodaną jest trwała zmiana postawy pracowników, uczestników szkolenia i usług doradczych - mówi Wojciech Kowalczyk z firmy produkcyjnej Filplast, koordynator wdrożenia programu ISR w przedsiębiorstwie. - Nauczyliśmy się myśleć i spostrzegać zachodzące procesy biznesowe z perspektywy szczupłego zarządzania i wierzymy, że będzie to mieć swoje odzwierciedlenie w zwiększaniu efektywności procesów w firmie.
Spośród 210 uczestniczących w programie firm, 123 zakończyły wdrożenia działań doradczych i szkoleniowych, a w 102 spośród nich prowadzony jest już monitoring dynamiki zmian kondycji, który będzie realizowany w każdej firmie przez następne 3 lata.
Pozostałe 87 spółek kończy etap wdrożeniowy w pierwszym kwartale 2014 r.
---
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje projekt systemowy Instrument Szybkiego Reagowania (ISR), skierowany do właścicieli, kadry zarządzającej oraz pracowników mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Zakwalifikowane przedsiębiorstwa otrzymały profesjonalne wsparcie: kompleksową analizę sytuacji firmy, indywidualny, krótkookresowy Plan Rozwoju o charakterze naprawczym i/lub rozwojowym wraz z pakietem usług doradczo-szkoleniowych, które następnie zostały wdrożone w każdym przedsiębiorstwie.
Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej www.isr.parp.gov.pl oraz pod numerem infolinii 801 700 052.