Jak zdefiniować i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europie?
2013-09-26
Definicja bezpieczeństwa energetycznego Europy powinna zostać przeformułowana tak, by stała się wspólnym celem państw członkowskich, a nie narzędziem ich partykularnej polityki. W zmieniającej się globalnie sytuacji zyskalibyśmy więcej dzięki współpracy, a nie konkurencji.
Paweł Rabiej, partner z ośrodka analitycznego THINKTANK - jako prowadzący - zogniskował debatę wobec trzech głównych wątków; nowych trendów w myśleniu o bezpieczeństwie energetycznym Europy, priorytetów w polityce energetycznej Unii Europejskiej, oraz modelu bezpieczeństwa energetycznego jaki powinniśmy przyjąć w Polsce.
Michael Stoppard, dyrektor zarządzający firmy IHS CERA zauważył, że wszystkie państwa prowadząc politykę energetyczną zwracają uwagę na trzy elementy - bezpieczeństwo, konkurencyjność oraz aspekty zrównoważonego rozwoju; jednocześnie w zależności od zmieniających się czynników kładąc nacisk na jeden z nich. Wskazał, że dotychczasowy układ sił na świecie zmieniły innowacyjne, alternatywne źródła, bądź sposoby pozyskania energii.
Janusz Piechociński, wicepremier i Minister Gospodarki powiedział, że nie mamy globalnej instytucji regulującej gospodarkę energetyczną. Wobec powyższego otwarte pozostaje pytanie o odpowiedzialność państw narodowych i ponadnarodowych korporacji za bezpieczeństwo energetyczne. Obecnie bowiem cenowa polityka energetyczna jest niebagatelnym narzędziem globalnej walki o rozwój gospodarczy i inwestycje.
Wicepremier zauważył, że Komisja Europejska zamierza podwyższać wymogi ekologiczne związane z produkcją energii, a powinna skupić się na sformułowaniu polityki zmierzającej do obniżenia cen energii w Europie. Postulował, by UE stworzyła narzędzia mogące egzekwować politykę energetyczną w skali globalnej.
Samantha Smith, liderka inicjatywy WWF wskazała, że mówiąc o polityce energetycznej musimy mieć na względzie zmiany, jakie implikuje ona w polityce zagranicznej, w gospodarce czy środowisku. Podkreśliła, że nadal nie mamy pełnej wiedzy, czy gaz łupkowy jest czystszym źródłem energii niż węgiel i z tego względu powinniśmy być bardzo ostrożni w formułowaniu wniosków oraz podejmowaniu strategicznych decyzji w zakresie pozyskiwania energii.
W jej opinii szczególną uwagę powinniśmy zwracać na kwestie społeczne i ekologiczne, a świat powinien już dziś znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przejść z gospodarki opartej na węglu do gospodarki opartej na źródłach odnawialnych.
Europosłanka, prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że obecnie w UE zmierzamy do równorzędnego uwzględnienia aspektów ekonomicznych i ekologicznych w kształtowaniu polityki energetycznej Unii Europejskiej, a kluczowym zadaniem dla podniesienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie jest liberalizacja rynku oraz zrozumienie potrzeby wspólnych działań państw członkowskich.
Jerzy Kurella, p.o. prezesa zarządu PGNiG S.A. podkreślił, że dla podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczna jest rozbudowa infrastruktury, zwiększenie wydobycia surowców energetycznych, dywersyfikacja źródeł dostawy energii oraz co szczególnie ważne - stabilne prawo.
Partnerem panelu było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
****
EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki. Organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Tegoroczna, trzecia edycja EFNI odbędzie się w dniach 25-27.09.2013 r. w Sopocie. Hasło przewodnie Forum brzmi: „Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu." www.efni.pl
Patronat honorowy nad EFNI 2013 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Rady Europejskiej oraz Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Partnerzy strategiczni: Orange Polska, PKN ORLEN S.A., Grupa PZU, Dziennik Gazeta Prawna, TVP SA
Partner Gali Otwarcia: Bank Pekao SA
Partnerzy Główni: Bloomberg Businessweek Polska, Deloitte Polska, EKES - Grupa Pracodawców, Grupa Energa, KPMG, Miasto Gdańsk, Polpharma, PGNiG SA, Provident Polska, Tesco Polska, Totalizator Sportowy
Partnerzy wspierający: Bank Pocztowy, Forbes, Gazeta Giełdy Parkiet, Havas Worldwide Warsaw, Intermarché, MBA Manager, MetLife Amplico, Newsweek Polska, Grupa Kapitałowa PGE, PSSE, Puls Biznesu, Radio PiN, Wirtualna Polska, Radio TOK FM, Wprost
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Liberté!, THINKTANK, World Academy of Art and Science
Partnerzy logistyczni: Dell, marka Opel, Port Lotniczy Gdańsk im. L.Wałęsy
Oficjalny Przewoźnik: PLL LOT SA