Indeks Biznesu Lewiatana nie wskazuje na poprawę
2013-04-05
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym nie zmienił się i wyniósł 24 pkt,, natomiast w notowaniu rocznym spadł o jeden punkt, osiągając 33 pkt.
W gospodarce pierwszy kwartał br. był prawdopodobnie gorszy od ostatniego kwartału 2012 roku. Niestety, na istotną poprawę nie ma co liczyć w kolejnych kwartałach.Wydaje się, że indeks kwartalny osiągnął już najniższy poziom od dziesięciu lat, a roczny balansuje wokół dołka sprzed czterech lat. Chociaż wskaźnik roczny po raz kolejny się obniżył, to jednak skala spadków jest coraz mniejsza.
Dane z gospodarki wskazują na utrzymujący się trend spadkowy głównego czynnika wzrostu, jakim jest popyt wewnętrzny. Rośnie bezrobocie, maleje zatrudnienie, a płace realne - dzięki spadającej inflacji - po raz pierwszy od ponad pół roku odnotowały niewielki wzrost, co przyhamowało dalszy spadek funduszu płac. Jednak produkcja sprzedana przemysłu i sprzedaż detaliczna nadal maleją. To potwierdza brak ożywienia popytu wewnętrznego, a także niedostateczną siłę efektu dodatniego eksportu netto, który mógłby skompensować recesję popytu krajowego.
Poziom restrykcyjności polityki fiskalnej za późno uległ rozluźnieniu, a postępująca konsolidacja fiskalna dusi popyt krajowy. Może to paradoksalnie doprowadzić do pogłębienia deficytu finansów publicznych, czego sygnały właśnie obserwujemy. Dalsze zacieśnienie polityki fiskalnej może spowodować jeszcze głębsze ograniczenie popytu i jeszcze większy deficyt budżetowy. Po ponad dekadzie względnego wzrostu mamy powtórkę procyklicznej polityki makroekonomicznej z jej negatywnymi efektami mnożnikowymi w fazie spowolnienia.
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.
Indeks Biznesu Lewiatana - marzec 2013
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan