Kontrowersyjna waloryzacja kwotowa emerytur i rent

W marcu br. każdy z 9 mln emerytów i rencistów dostanie 71 zł podwyżki - tak zdecydował rząd.

„Waloryzacja emerytur ma na celu zachowanie ich realnej wartości i niedopuszczenie do stopniowego zmniejszania siły nabywczej emerytur w wyniku inflacji. Warunek ten spełnia jedynie waloryzacja proporcjonalna zwiększająca emerytury o wartość inflacji, a nie kwotowa, którą przyjął rząd"- mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

„Rezygnacja z waloryzacji procentowej oznacza, że osoby o niskich świadczeniach otrzymają podwyżki większe niż wynikałoby to z inflacji. Waloryzacja kwotowa, w wysokości 71 złotych dla wszystkich emerytów, jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia poniżej 1480 złotych, ale niekorzystna dla pozostałych. W przypadku osób otrzymujących obecnie świadczenia powyżej 1480 złotych podwyżka nie zrekompensuje inflacji.

Kwotowa waloryzacja emerytur zrywa związek między wysokością emerytury i wielkością składek wpłaconych w okresie aktywności zawodowej, premiuje osoby, które pracowały krócej i mniej wydajnie i w efekcie otrzymywały mniejsze wynagrodzenia. Stosowanie waloryzacji kwotowej w długim okresie doprowadziłoby do zrównania emerytur i osłabiłoby motywację do płacenia składek na fundusz emerytalny" - dodaje Jeremi Mordasewicz.


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan