System wsparcia inwestycji w Wielkiej Brytanii

Zaangażowane instytucje oraz źródła finansowania:

Źródłem dostępnych w Wielkiej Brytanii grantów oraz innych form wsparcia są instytucje takie, jak m.in.: Unia Europejska, instytucje administracji centralnej (np. Department for Business, Innovation and Skills - BIS), agendy rządowe władz autonomicznych (np. Scottish Enterprise), samorządy lokalne, regionalne agencje rozwoju. Większość grantów i zachęt inwestycyjnych ma charakter uznaniowy, ze specyficznymi kryteriami kwalifikacyjnymi, które mogą uwzględniać elementy takie, jak:
• Konkretny cel na jaki będzie wykorzystany grant lub dofinansowanie,
• Sektor gospodarki, bądź charakter planowanej działalności biznesowej,
• Lokalizacja przedsięwzięcia,
• Wielkość przedsiębiorstwa wnioskującego o wsparcie (wyrażona jako obrót bądź liczby zatrudnianych pracowników),
• Czas trwania projektu,
• Wymogi odnośnie do procentowego udziału w finansowaniu projektu środków publicznych.

Wsparcie na działalność B&R:
Funkcjonuje kilka programów oferujących wsparcie w zakresie prowadzenia działalności B&R w WB, i pod warunkiem, iż działalność badawcza będzie prowadzona w WB, kierowana jest ona zarówno do przedsiębiorstw krajowych, jak i zagranicznych:
• Ulgi podatkowe na B&R (R&D tax credit and allowances)
Dostępne są dla przedsiębiorstw wszystkich rozmiarów:
o Duże przedsiębiorstwa: poza standardowym odpisem w wysokości 100%, mogą odpisać dodatkowe 30% kwalifikowanych wydatków na B&R od dochodu podlegającego opodatkowaniu;
o MŚP przedsiębiorstwa: poza standardowym odpisem w wysokości 100%, mogą odpisać dodatkowe 100% kwalifikowanych wydatków na B&R od dochodu podlegającego opodatkowaniu (tylko na potrzeby tego programu MŚP definiowane jest jako przedsiębiorstwo zatrudniające do 500 osób).

• Granty na B&R
Wspiera osoby indywidualne oraz MŚP przede wszystkim w procesie implementacji wyników badań:
o Proof of Market Projects (badanie potencjału komercyjnego pomysłu) - w wysokości do 25 000 GBP;
o Proof of Concept Projects (badanie możliwości realizacji projektu - kwestie finansowe) - w wysokości do 100 000 GBP;
o Development of Prototypes¬ - w wysokości do 250 000 GBP.

• EUREKA
Udziela wsparcia dla przedsiębiorstw oraz ośrodków badawczych i uniwersytetów prowadzących badania we współpracy z partnerami europejskimi.

• Program ramowy Komisji Europejskiej

Wsparcie regionalne:
Istnieje szeroki zakres programów wsparcia oferowanych przez poszczególne regiony WB, koncentrujące się na obszarze wdrażania innowacyjnych rozwiązań, szkoleń czy inwestycji kapitałowych. Koordynowane są bezpośrednio na poziomie lokalnym w Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej, przykładowo:
• Anglia: szeroki wachlarz drobnych grantów lokalnych oraz możliwość skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach Regional Growth Fund w przypadku inwestycji powyżej 1 mln GBP.
• Irlandia Północna: oferta dotyczy przede wszystkim darmowej pomocy profesjonalnej firmy konsultingowej. Oferta skierowana jest do przedsiębiorstw produkcyjnych bądź eksporterów.

Capital Investment Grant Scheme
Jest to główny instrument wsparcia inwestycji. Jego zadaniem jest wsparcie firm krajowych oraz zagranicznych w inwestycjach mających na celu otwarcie na obszarze tzw Assisted Area nowych zakładów, modernizację starych lub ich powiększenie.
Wsparcie negocjowane jest na podstawie minimalnego wkładu umożliwiającego realizacje proponowanego projektu. Nie istnieje równanie, na podstawie którego można obliczyć wysokość udzielanego wsparcia. Każdy przypadek rozważany jest indywidualnie. Wysokość wsparcia uwarunkowana jest od liczby nowoutworzonych miejsc pracy, bądź liczby miejsc pracy uchronionych przed zlikwidowaniem. Równocześnie funkcjonują regionalne warianty w wysokościach dostępnych grantów. W celu otrzymania wsparcia inwestycja musi spełnić kilka kryteriów:
• Projekt musi być zlokalizowany na obszarze tzw. Assisted Area;

• Projekt musi wiązać się z wydatkami kapitałowymi w środki trwałe (nieruchomość, maszyny, zakład produkcyjny, itp.);

• Inwestycja musi być finansowana w większości ze środków prywatnych.

• Projekt musi być samowystarczalny i przynosić korzyści gospodarce krajowej oraz regionalnej;
Pod uwagę bierze się m.in. wpływ inwestycji i wparcia dla niej na już istniejące przedsiębiorstwa w regionie i poza nim.
• Inwestycja musi być realizowana w jesnym z sektorów, w ramach których istnieje możliwość udzielenia wsparcia (np. ograniczenia w przypadku sektora metalurgicznego , tworzyw sztucznych, itp.)

• Projekt wymaga uprzedniej zgody na wsparcie przed jego realizacją.

• Inwestycja musi tworzyć nowe miejsca pracy lub gwarantować zachowanie już istniejących miejsc pracy;
Wlicza się tylko trwałe miejsca pracy bezpośrednio w przedsiębiorstwie realizującym inwestycję. Odnośnie do zagrożonych miejsc pracy musi istnieć realne zagrożenie ich likwidacji w przypadku niezrealizowania inwestycji. W przypadku projektów opiewających na kwotę wsparcia powyżej 100 000 GBP większy nacisk kładzie się na jakość miejsc pracy. Jej wartość obliczana jest przy wykorzystaniu wzoru porównującego z przeciętną w sektorze oraz na tle gospodarki krajowej.
W poszczególnych regionach projekty ocenianie i akceptowane są przez:
• Anglia:
o do 250 000 GBP - regionalne agencje rozwoju,
o 250 000 - 2 mln GBP - oceniane przez regionalne agencje rozwoju i następnie przekazane do akceptacji Ministerstwa ds. Przedsiębiorczości (Department for Business Innovation and Skills - BIS),
o od 2 mln - przez BIS
• Irlandia Północna: wszystkie przez Invest Northern Ireland.
• Szkocja i Walia:
o do 5 mln GBP - lokalnie
o powyżej 5 mln - BIS

We wszystkich regionach udzielone wsparcie klasyfikowane jest jako pomoc publiczna i w niektórych przypadkach wymagana może być akceptacja Komisji Europejskiej.

Wydział Ekonomiczny Ambasady RP w Londynie

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan