Indeks biznesu Lewiatana lekko w dół

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym br. stracił jeden punkt w stosunku do ostatniego notowania kwartalnego oraz dwa punkty w notowaniu rocznym, osiągając odpowiednio 43 pkt i 41 pkt. Indeks półroczny utrzymał się jednak na poziomie 44 pkt.

Oznacza to, że możemy oczekiwać pewnego spowolnienia tempa wzrostu w pierwszym kwartale w porównaniu do ostatniego kwartału ub. roku, ale drugi kwartał może być lepszy od pierwszego, co jednak nie uchroni nas przed ogólnym ochłodzeniem koniunktury w drugiej połowie roku.

Wydaje się, że dobre tendencje zaobserwowane w styczniu utrzymają się przynajmniej w pierwszej połowie roku, czemu sprzyja dobra kondycja finansowa przedsiębiorstw i banków. Dynamika indywidualnej konsumpcji ulegnie jednak stopniowemu spowolnieniu, a spożycie zbiorowe ograniczeniu przez oszczędności budżetowe. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje, głównie publiczne związane z Euro 2012, oraz dalszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W drugiej połowie może być już gorzej.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym stracił jeden punkt w stosunku do ostatniego notowania kwartalnego oraz dwa punkty w notowaniu rocznym, schodząc do poziomu odpowiednio 43 pkt i 41 pkt. Indeks półroczny zachował jednak poziom poprzedni 44 pkt. Dane za ostatni kwartał ub. roku okazały się lepsze od oczekiwanych, a wyniki styczniowej produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej nadal napawają optymizmem. Widoczny jest jednak malejący trend spożycia indywidualnego, co ma związek z dużym i rosnącym poziomem bezrobocia oraz zahamowaniem wzrostu płac realnych przy wysokiej inflacji. Malejący popyt konsumpcyjny kompensują wydatki inwestycyjne oraz eksport. Inwestycje mogą przyhamować w pierwszym kwartale, a w drugim znowu przyspieszyć z uwagi na Euro 2012. Można też się spodziewać, że generalne osłabienie koniunktury na świecie z pewnym opóźnieniem przełoży się na ograniczenie zarówno popytu inwestycyjnego przedsiębiorstw jak i popytu na nasz eksport w drugiej połowie roku.
Odporność na skutki spowolnienia światowej koniunktury podnosi dobra kondycja sektora przedsiębiorstw oraz krajowych banków, a także wyraźne ograniczenie deficytu finansów publicznych w ub. roku. Stabilność makroekonomiczną obniża jednak wysokie bezrobocie, oraz inflacja, która nie pozwala na obniżenie stóp procentowych.

Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).
Indeks popytu kwartalny uległ obniżeniu o dwa punkty do poziomu 41 pkt., natomiast indeks roczny spadł o kolejne trzy punkty do niskiego poziomu 36 pkt. Już ostatni kwartał ub. roku wskazywał wyraźne spowolnienie popytu indywidualnego przy dalszym spadku wydatków na spożycie zbiorowe. W tym roku należy się spodziewać utrzymania tej tendencji na skutek wysokiego bezrobocia i ograniczenia wzrostu płac realnych ze strony konsumentów indywidualnych, oraz dalszej konsolidacji i redukcji wydatków budżetowych w przypadku spożycia zbiorowego. Dobre wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu wskazują jednak, że nie dojdzie do gwałtownego załamania, a raczej stopniowego spowolnienia, zwłaszcza w drugiej połowie roku, bo indeks półroczny wskazuje nawet tendencję rosnącą w stosunku do kwartalnego. Dynamika indywidualnej konsumpcji ulegnie stopniowemu spowolnieniu, a spożycie zbiorowe ograniczeniu przez oszczędności budżetowe. W pierwszej połowie roku popyt krajowy będzie podtrzymywany jeszcze przez inwestycje, głównie publiczne, oraz dalszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W zakresie popytu zagranicznego można liczyć na poprawę kondycji gospodarki niemieckiej, naszego głównego partnera handlowego, zakładając, że groźba kryzysu finansowego w strefie euro została na razie zażegnana.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).
Indeks finansów utrzymał dotychczasowe notowania na poziomie 47 pkt w perspektywie kwartalnej, natomiast indeks półroczny obniżył się o jeden punkt do 46 pkt, a roczny o dwa punkty do 45 pkt. Przedsiębiorstwa pozostają nadal w bardzo dobrej kondycji finansowej, zarówno pod względem płynności jak i rentowności, jednak pogorszenie koniunktury musi stopniowo przełożyć się na pogorszenie ich wskaźników finansowych. Przyczyni się do tego również wzrost aktywności inwestycyjnej. Obserwowane od kilku miesięcy przyspieszenie akcji kredytowej przy ostatnim spowolnieniu wzrostu depozytów przedsiębiorstw sugerują utrzymanie się tendencji wzrostowej nakładów inwestycyjnych. Hamulcem jest wysoka stopa procentowa, która raczej szybko nie ulegnie obniżeniu, oraz niepewność koniunktury.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Indeks makroekonomiczny kwartalny, choć wyjątkowo niski, uległ teraz po ostatnim spadku korekcie w górę o trzy punkty do 38 pkt, a indeks roczny poprawił się o kolejny punkt do 42 pkt. i jest nadal powyżej kwartalnego. Na niskie kwartalne notowanie wpłynęło duże bezrobocie przy rosnącej inflacji, oraz nagły wzrost wykonania deficytu budżetowego w lutym. W horyzoncie rocznym jednak korzystnie wypada niewielki, mimo spowolnienia światowego popytu, deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki i pozwala utrzymać deficyt bilansu płatniczego pod kontrolą. Dobrze też rokuje utrzymanie długu publicznego w ub. roku poniżej konstytucyjnego progu, przy niskim wykonaniu deficytu publicznego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Indeksy wpływu czynników politycznych uległy dalszemu obniżeniu o dwa punkty; indeks kwartalny spadł do 46 pkt, a roczny do 50 pkt.

EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

Pełna prezentacja

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan