Spotkanie władz i kluczowych członków PKPP Lewiatan

Od 18 do 20 listopada br. w hotelu Ossa, nieopodal Rawy Mazowieckiej odbyło się spotkanie władz i kluczowych członków PKPP Lewiatan.

Szefowie firm i instytucji finansowych zastanawiali się, m.in. nad szansami i zagrożeniami gospodarki w 2012 roku.

W trakcie trzydniowej narady zorganizowano kilka interesujących paneli, w których udział wzięli szefowie największych firm, komentatorzy, eurodeputowani i ministrowie. Ich moderatorem była H. Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Uczestnicy panelu „Zagrożenia i szanse gospodarki 2012 - perspektywa przedsiębiorstw" dosyć ostrożnie wypowiadali się o możliwościach szybkiego rozwoju w przyszłym roku. E. Pavoni z Fiata Polska stwierdził, że rynek motoryzacyjny jest w depresji. W tym roku spadnie sprzedaż samochodów, podobnie będzie w 2012 roku. O trudnej sytuacji na rynku kosmetycznym, psutym rozdawnictwem wielu produktów, wspominał H. Orfinger, z Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris. Większymi optymistami, co do rozwoju sytuacji gospodarczej w przyszłym roku byli T. Klekowski z Intela, G. Wójcik z Grupy Allegro i K. Pawiński z Maspex Wadowice.

Przedstawiciele sektora finansowego w czasie panelu „ Zagrożenia i szanse gospodarki 2012 - perspektywa sektora finansowego" obawiali się szczególnie zmienności i niepewności na międzynarodowych rynkach finansowych. S.S. Sikora z Citi Handlowego zapewniał jednak, że banki w 2012 roku będą w stanie sfinansować rozwój polskich przedsiębiorstw, w tym inwestycje. J. Dedo z HSBC przestrzegał jednak, że istnieje niebezpieczeństwo, że na akcji kredytowej naszych banków negatywnie odbiją się kłopoty, jakie mają ich zagraniczni właściciele. A. Klesyk z PZU stwierdził, że w przyszłym roku możemy się spodziewać mniejszych inwestycji i konsumpcji. Ograniczymy wydatki na nowe auta i mieszkania. W górę pójdą zapewne składki ubezpieczeniowe.

W drugim dniu spotkania goście panelu „Status quo czy przyzwolenie na reformy - perspektywa komentatorów" zastanawiali się, jakie są szanse na przeprowadzenie niezbędnych reform. W tym kontekście komentowali też expose premiera Donalda Tuska. Pozytywnie wypowiadał się o nim J. Majcherek, dużo krytycznych uwag zgłosiła M. Środa.

J. Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w panelu „Status quo czy przyzwolenie na reformy - perspektywa europejska" pokreślił, że pozycja Polski w Unii Europejskiej jest wyjątkowo mocna. D. Huebner, eurodeputowana zwracała uwagę na to, że decyzje w UE są podejmowane zbyt późno.

Na zakończenie drugiego dnia narady o wyzwaniach, które stoją przed Polską i rządem rozmawiali M. Boni, minister administracji i cyfryzacji oraz J.Hausner, były wicepremier. Minister Boni opowiadał o dźwigniach rozwoju Polski, m.in. integracji, innowacji, cyfryzacji, czy metropolizacji. J.Hausner przestrzegał, że w przyszłym roku nie wolno dopuścić do wzrostu bezrobocia, należy stopniowo obniżać inflację i deficyt budżetowy oraz stabilizować kurs złotego.

Uczestnicy narady zapoznali się również z wynikami badań „Przedsiębiorczy Polacy" i „MSP 2011" oraz rekomendacjami Lewiatana dla rządu, parlamentu i partnerów społecznych na pierwszy rok po wyborach.
W hotelu Ossa odbyła się również Rada Regionów PKPP Lewiatan.

Główną atrakcją kulturalnej części programu spotkania władz i kluczowych członków PKPP Lewiatan był recital znanej piosenkarki Renaty Przemyk.

Prezentacja Ministra Michała Boniego

Zdjęcia z Ossy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan