Niska jakość stanowienia prawa
2011-05-02
Tylko kompleksowa i spójna reforma systemu stanowienia prawa może poprawić jego jakość, zmniejszyć patologie oraz zwiększyć jawność i transparentność procesu stanowienia prawa - uważa PKPP Lewiatan.
Dużym problemem jest brak konsultacji społecznych niektórych projektów regulacji i bardzo krótkie terminy wyznaczane na ich opiniowanie. Bardzo krótkim terminom na konsultacje społeczne często towarzyszy rygor sankcji, że w przypadku nie przesłania opinii w wyznaczonym terminie, uwagi nie zostaną wzięte pod uwagę.
Brakuje również rzetelnej oceny skutków regulacji. W naszym kraju, pomimo prawnego usankcjonowania, nie jest prowadzona realna ocena korzyści i kosztów przygotowywanych regulacji. Państwo i gospodarka są narażone na niekontrolowany wzrost przepisów powodujących nieuzasadnione koszty działalności gospodarczej oraz krepujących rozwój przedsiębiorczości.
„Poważnym problemem jest krótkie vacatio legis, wyznaczane przez autorów regulacji, nie pozwalające przedsiębiorcom na przygotowanie się do wejścia w życie nowych przepisów. Nadużywany jest także pilny tryb procedowania projektów legislacyjnych. Duży wpływ na niską jakość stanowienia prawa mają również posłowie. Projekty poselskie nie podlegają obowiązkowi konsultacji społecznych, a wysłuchania publiczne odgrywają marginalna rolę.
Konsekwencją takiego podejścia do stanowienia prawa jest duża liczba regulacji, ich niska jakość, nierówność traktowania podmiotów gospodarczych, restrykcyjność, wysoki koszt dla przedsiębiorców i brak stabilności przepisów" - dodaje Katarzyna Urbańska.
W najbliższy czwartek, 5 maja br. w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata „System stanowienia prawa", w której wezmą udział eksperci PKPP Lewiatan.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan