Przedsiębiorcy Lewiatana spotkali się z Szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso

1-go lipca br., w pierwszy dzień Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskich Jose Manuel Barroso spotkał się w Centrum Kopernika z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Lewiatanie.

Spotkanie otworzyła Henryka Bochniarz podkreślając najważniejsze kwestie polskiej gospodarki na czas Polskiej Prezydencji, do których następnie odniósł się Szef Komisji Europejskiej. Barroso podkreślił, że pomysły KE są zbieżne z pomysłami biznesu. Pochwalił postulaty przedsiębiorców Lewiatana zawarte w broszurze Czas na działanie.

"Prawdopodobnie nie jest zaskoczeniem, że na naszej liście priorytetów jednolity rynek jest na pierwszym miejscu. Dzisiaj oczywiście nie zdążymy porozmawiać o wszystkim, ale chciałabym, żeby moi koledzy zaprezentowali swoje stanowiska dotyczące większości spraw, które są dla nas ważne. Być może zawrzemy je w czymś w rodzaju białej księgi, którą wyślemy KE, by znała nasze stanowiska" - powiedziała Henryka Bochniarz.

Najważniejsze kwestie dla polskiego biznesu na rzecz Polskiej Prezydencji przedstawili szefowie firm z poszczególnych sektorów gospodarki. Jako pierwszy zabrał głos Dominik Czarnota, Prezes Naszej Klasy przedstawiając kwestie najważniejsze dla sektora e-commerce.

Joanna Szymańska-Bulska, dyrektor strategiczny firmy BIOTON pokreśliła problem przedłużania ochrony patentowej na leki innowacyjne i jego wpływ na rynek leków generycznych.

Dyrektor Generalny Laboratorium Kosmetycznego dr Ireny Eris Ireneusz Sudnik mówił o kwestiach problemowych dla przemysłu kosmetycznego - m.in. okresów przejściowych dla nowych przepisów w sprawie środków konserwujących w produktach kosmetycznych oraz zakazu testowania składników kosmetyków na zwierzętach bez względu na dostępność metod alternatywnych.

Problemy dot. sektora energii i ochrony środowiska podkreślali prezesi wiodących firm z tego sektora. Paweł Smoleń, szef Vattenfalla mówiąc o stabilności ram regulacyjnych dla długoterminowych decyzji inwestycyjnych w sektorze energetycznych. Paweł Jarczewski, Prezes Zakładów Azotowych Puławy wspominał o wpływie unijnych regulacji dotyczących emisji CO2 na funkcjonowanie przedsiebiorstw.

Prezesi firm TESCO Czesław Grzesiak oraz MetLife Amplico Łukasz Kalinowski mieli okazję zadać pytania Prezydentowi Barroso dot. sektorów, w których działają ich firmy. Wiceprezes TESCO pytał o możliwość unijnego wsparcia dla dużych przedsiębiorstw handlowych w zakresie ochrony środowiska. Łukasz Kalinowski podniósł kwestie przyszłych reform emerytalnych.

Jose Manuel Barroso odniósł się do wszystkich problemów poruszonych przez przedstawicieli Lewiatana. Zaznaczył, że aby pomóc we wdrażaniu reform na poziomie krajowym, KE przyjęła specyficzne dla każdego kraju członkowskiego rekomendacje i w ubiegłym tygodniu zostały one poparte przez Radę Europejską. "Dla Polski Komisja rekomenduje reformy emerytalne i edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę i poprawę warunków dla biznesu. Polska prezydencja daje szansę na terminową realizację naszego kalendarza i postęp w osiąganiu celów na 2020 r." - podkreślił Barroso.