Po lutowym spotkaniu Rady Europejskiej

Dnia 4 lutego 2011 r. odbyło się w Brukseli spotkanie Rady Europejskiej. Podczas tzw. szczytu energetycznego podjęto rozmowy na temat koncentracji działań w obszarze energii i innowacji, które mają istotne znaczenie dla przyszłego wzrostu Europy. Spotkanie było również okazją do podjęcia dyskusji o sytuacji gospodarczej w UE.

Polityka energetyczna

Uczestnicy „szczytu energetycznego" podkreślili zaangażowanie UE w realizację celów w zakresie energii i zmiany klimatu. Podkreślono, że prawodawstwo tworzące wewnętrzny rynek energii UE, powinno zostać niezwłocznie wprowadzone w życie przez państwa członkowskie. Budowa w pełni funkcjonującego, wzajemnie połączonego i zintegrowanego rynku energii powinna w ten sposób zostać zakończona do 2014 roku, umożliwiając swobodny przepływ gazu i energii elektrycznej. W tym kontekście decydenci wskazali na potrzebę modernizacji i rozszerzenia europejskiej infrastruktury energetycznej, a także budowania połączeń sieci ponad granicami. Poruszając problematykę efektywności energetycznej podkreślano, że inwestycje w tym obszarze podnoszą konkurencyjność oraz zwiększają bezpieczeństwo dostaw energii. Przywódcy państw i rządów wyrazili zaangażowanie w działania zmierzające do osiągnięcia celu w tym obszarze wynoszącego 20% na 2020 rok. Wymaga to zdecydowanych działań związanych m.in. z wykorzystywaniem potencjału dużych oszczędności energii w przypadku budynków, transportu oraz produktów i procesów. Uczestnicy spotkania zobowiązali się w imieniu państw członkowskich oraz całej UE do promowania inwestycji w odnawialne źródła energii oraz bezpieczne i zrównoważone technologie niskoemisyjne. Ponadto, decydenci wyrazili nadzieję na opracowanie niskoemisyjnej strategii na okres do roku 2050 zapewniającej ramy długoterminowych działań w sektorze energetycznym i w innych powiązanych sektorach. Osiągnięcie unijnego celu polegającego na zredukowaniu do roku 2050 emisji gazów cieplarnianych o 80-95% w stosunku do roku 1990 będzie wymagało rewolucyjnych zmian w systemach energetycznych, zmian, które muszą zacząć się już teraz.

Wspieranie innowacji
Przywódcy państw i rządów zobowiązali się do wdrożenia zintegrowanego podejścia służącego pobudzaniu innowacji i wykorzystaniu kapitału intelektualnego. Decydenci wyrazili potrzebę ukończenia budowy europejskiej przestrzeni badawczej do 2014 roku, tak aby stworzyć prawdziwy jednolity rynek wiedzy, badań i innowacji. W tym kontekście wezwali Komisję do dokonania szybkich postępów w kluczowych obszarach gospodarki cyfrowej, w celu utworzenia do 2015 roku jednolitego rynku cyfrowego.

Sytuacja gospodarcza w UE
Dyskutując o sytuacji gospodarczej w krajach UE, przywódcy opowiedzieli się za rozwiązaniami wzmacniającymi pakt stabilności i wzrostu oraz wprowadzeniem w życie nowych ram makroekonomicznych. W tym kontekście wezwali Radę UE do wypracowania w marcu podejścia ogólnego w sprawie propozycji dotyczących zarządzania gospodarczego tak by do końca czerwca osiągnąć ostateczne porozumienie z Parlamentem Europejskim. Uczestnicy szczytu zobowiązali się do określenia priorytetów w zakresie reform strukturalnych i konsolidacji fiskalnej na kolejną rundę programów stabilności i konwergencji na marcowym posiedzeniu. Zgodnie z ramami zapoczątkowanego w tym roku semestru europejskiego, przedłożone w kwietniu przez państwa członkowskie krajowe programy reform oraz programy stabilności i konwergencji zostaną sporządzone w oparciu o określone priorytety. Potwierdzono również, że podczas marcowego szczytu przyjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie ograniczonej zmiany Traktatu umożliwiająca utworzenie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego. Ponadto, przyjęto oświadczenie szefów państw i rządów strefy euro oraz instytucji UE, w którym wyrażono gotowość do podjęcia wszelkich niezbędnych działań przywracających stabilność strefy euro jako całości. Działania mające służyć osiągnięciu tego celu obejmują przyjęcie pakietu ustawodawczego dotyczącego zarządzania gospodarczego, testy warunków skrajnych, naprawę sektora finansowego oraz realizację europejskiego semestru.

Inne sprawy
W przyjętym oświadczeniu w sprawie Egiptu uczestnicy spotkania potępili akty przemocy pojawiające się w tym kraju, próby ograniczania swobodnego przepływu informacji, w tym akty agresji i groźby wobec dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka. Decydenci wezwali wszystkie strony do zachowania wstrzemięźliwości i zachęciła do natychmiastowego rozpoczęcia procesu przemian prowadzących do powołania rządu, który zyska szerokie poparcie.


Źródło: Rada Europejska