Pakiety medyczne dla pracowników nie będą opodatkowane

W nawiązaniu do wypowiedzi rzeczniczki prasowej Resortu Finansów Magdaleny Kobos, która 14 stycznia br. poinformowała PAP, że pakiety medyczne fundowane pracownikom nadal będą zwolnione z podatku od towarów i usług, Lewiatan wyraża zadowolenie z przedstawionego stanowiska rządowego.

Zdaniem Rady Podatkowej opodatkowanie pakietów medycznych przekazywanych pracownikom nie powinno występować w naszym systemie podatkowym. Fundowanie pakietów medycznych stanowi standard współczesnych stosunków pracy, a nałożenie na pracodawców obowiązku naliczania VAT mogłoby spowodować odejście przez nich od stosowania tej formy świadczeń pozapłacowych.

Rada Podatkowa zwraca uwagę, że zamieszanie związane problemem opodatkowania pakietów wyniknęło z niewłaściwego przygotowania ostatniej noweli ustawy o VAT. Interpretacja na nowo sformułowanego przepisu art. 8 ust. 2 mogła doprowadzić do wniosku że przekazywanie nieodpłatne pakietów na rzecz pracowników powinno być opodatkowane pomimo że samo ich nabycie jest od podatku zwolnione.

Podkreślam, że z opodatkowaniem usług medycznych wiąże się więcej problemów , które powinny zostać rozwiązane przez Ministerstwo Finansów. Rada Podatkowa Lewiatana od zawsze stała na stanowisku, że pakiety medyczne fundowane przez pracodawców pracownikom powinny być zwolnione z podatku od towarów i usług. Pilną jest teraz kwestia opodatkowania usług medycznych nie świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej (pielęgniarskie, opieka salowa, wewnętrzny transport chorych), które od nowego roku zostały opodatkowane stawką 23%.

Rafał Iniewski
Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan