Bezrobocie w dół

Pod koniec kwietnia br. bezrobocie wyniosło 12,6 proc., wobec 13,1 proc w marcu - podał GUS.

„W najbliższych miesiącach dalej będzie spadać. Na koniec roku osiągnie ok. 11 proc." - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

„W sezonie letnim tradycyjnie rośnie zapotrzebowanie na pracowników w takich branżach jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka, handel, budownictwo czy infrastruktura. Ponadto coraz mniej firm planuje zwolnienia. Gospodarstwa domowe nie obawiają się utraty pracy i chętnie wydają pieniądze na zakup różnych artykułów. Sprzedaż detaliczna w kwietniu była najwyższa od ponad trzech lat. Wysoki popyt konsumpcyjny pozytywnie wpływa na przychody i wyniki finansowe przedsiębiorstw, a dzięki temu są one bardziej skłonne do zatrudniania nowych pracowników.

Mimo poprawy na rynku pracy sytuacja grup najsłabszych (długotrwale bezrobotni, osoby starsze, z niskimi kwalifikacjami, absolwenci) będzie trudna. Mają one małe szanse na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy, a instrumenty aktywne finansowane z Funduszu Pracy są bardzo ograniczone. Moim zdaniem powinno to skłonić rząd do przeznaczenia dodatkowych środków na ten cel" - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan