Pakiet deregulacyjny to zaledwie początek odbiurokratyzowania gospodarki

W przyjętym 23 listopada br. przez rząd pakiecie ustaw deregulacyjnych niestety wiele przepisów ważnych dla biznesu nie zostało zmienionych. To co pozostało w dokumencie jest niewystarczające, ale mimo tego, to krok w dobrym kierunku. Mamy nadzieję, że prace nad deregulacją będą kontynuowane - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.

"Najbardziej cieszymy się z zamiany zaświadczeń na oświadczenia, m.in. dotyczące braku zaległości wobec ZUS, wysokości dochodów, czy niekaralności. Przedsiębiorcy nie będą musieli składać dokumentów o numerze REGON lub NIP. Wystarczy, że dostarczą zwykłe pisemne oświadczenie. Wprowadzenie tego przepisu wiąże się zmianą filozofii funkcjonowania całej administracji. Zobaczymy, jak nowe rozwiązania sprawdzą się w praktyce.

Ważna jest też zmiana przepisów umożliwiająca przekształcenie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego w CIT i PIT. Pozytywnie oceniamy liberalizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zniesie konieczność wydzielania specjalnego stoiska z kasą fiskalną do sprzedaży alkoholu"- dodaje Katarzyna Urbańska.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan