Główna ekonomistka Lewiatana członkiem High Level Group

W sierpniu br. Komisja Europejska przedłużyła mandat działającej od 2007 roku 15 osobowej High Level Group of Independent Stakeholders on Administrative Burdens. Będzie ona działała do końca 2012 r. Jednocześnie do udziału w jej pracach została zaproszona przez KE dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna Ekonomistka PKPP Lewiatan.

Komisja Europejska zaplanowała, że do 2012 roku koszty administracyjne generowane przez dyrektywy unijne zostaną ograniczone o 25 proc. Dla wsparcia tego procesu utworzona została High Level Group of Independent Stakeholders on Administrative Burdens, której przewodniczy Edmund Stoiber.

„Grupa do tej pory pomagała Komisji Europejskiej w przeglądzie istniejących już regulacji unijnych i wskazywała zapisy, które w sposób nieuzasadniony zwiększają koszty administracyjne w gospodarce. Teraz dyskutowany jest nowy mandat HLG, który pozwalałby wskazywać nie tylko te zapisy w dyrektywach, które generują koszty administracyjne, ale również takie, które mają negatywny wpływ na gospodarkę. Chodzi także o przepisy, które Komisja Europejska dopiero tworzy"- mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

„Rozpoczynam współpracę z HLG i chciałabym oprzeć się w niej na wiedzy i doświadczeniu polskich przedsiębiorstw, które korzystają z regulacji unijnych - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Tym bardziej, że wszystkie już są, albo za chwilę będą implementowane do polskiego porządku prawnego. I czasami ta implementacja kończy się dodatkowymi kosztami administracyjnymi. Dlatego, poza opiniowaniem istniejących regulacji unijnych, HLG ma przygotować raport pokazujący najlepsze praktyki przystosowania prawa unijnego do prawa krajów członkowskich. Najlepsze, czyli takie, które nie wprowadziły dodatkowych obciążeń administracyjnych. Pytanie, czy będziemy mieli się czym pochwalić?"

Kraje członkowskie UE zostały także zobowiązane do redukcji kosztów administracyjnych dla gospodarki. Za ich ograniczenie odpowiada ministerstwo gospodarki, które pracuje nad specjalnym pakietem deregulacyjnym. Wkrótce ma się nim zająć sejm. Dodatkowo premier Donald Tusk powołał w sierpniu 2010 r. pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Ograniczenia Biurokracji. Instytucje już mamy, teraz czas na redukcję kosztów administracyjnych. A są one wysokie, bowiem jak wyliczyła firma Deloitte (na zamówienie MG), wynoszą w Polsce ponad 60 mld zł rocznie. Większość jest oczywiście efektem naszych, a nie unijnych obowiązków administracyjnych. Jest więc nad czym pracować.

High Level Group of Independent Stakeholders on Administrative Burdens jest ciałem utworzonym przez Komisję Europejską. W jego skład wchodzą eksperci z niektórych państw członkowskich UE, doradzający w zakresie poprawy jakości unijnej legislacji. Ważnym zadaniem HLG jest działalność na rzecz rozwoju strategii „najlepszych regulacji", zwłaszcza w zakresie pomiaru obciążeń administracyjnych. Grupa działa na styku Komisja Europejska - państwa członkowskie, zabiegając o poprawę otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorców. Członkowie HLG są mianowani przez KE. Ich głównym zadaniem jest kreowanie polityki legislacyjnej w stosunku do przedsiębiorców, przemysłu i konsumentów.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan