Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
2009-11-26
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przekonała posłów do ostrożnego podejścia w uregulowaniu zaprzestania działalności gospodarczej i porzucenia zakładu pracy przez pracodawców.
Sejm na ostatnim posiedzeniu uchwalił nowelizację ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zmiany te dotyczą umożliwienia wypłaty wynagrodzeń pracownikom w sytuacji zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i porzucenia zakładu pracy przez pracodawcę.Lewiatan dostrzega konieczność uregulowania tej kwestii. Nasze obawy budził jednak zbyt krótki, jednomiesięczny termin faktycznego zaprzestania działalności gospodarczej, po którym pracownicy mogliby korzystać z zapisów ustawy.
W dzisiejszej gospodarce bowiem może się zdarzać, że pracodawca nieco dłużej musi czekać na zamówienia od kontrahentów, co nie oznacza, że zaraz miałby zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zatem termin ustawowy byłby zbyt krótki mogłoby to zaszkodzić pracodawcom w przejściowych trudnościach, oczekujących na zamówienie np. 32 dni.
Dlatego też wskazywaliśmy posłom na konieczność wydłużenia tego terminu. Cieszymy się, że nasze argumenty zostały wysłuchane i termin możliwości oczekiwania na zamówienia, dzięki poprawce Ministerstwa Pracy, został wydłużony do 2 miesięcy. Dopiero po tym terminie pracownicy będą mogli rozpocząć procedurę wnioskowania do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wypłatę zaległych świadczeń.
W naszym stanowisku wskazywaliśmy również, że Fundusz, przy rozpatrywaniu wniosku pracowników, musi zweryfikować ich oświadczenia czy pracodawca rzeczywiście porzucił zakład pracy i nie wywiązuje się z zobowiązań wobec nich. Ta propozycja również została przyjęta i znalazła się w poprawkach zaproponowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Mamy świadomość konieczności reagowania na szczególne i na szczęście jednostkowe przypadki tak negatywnego zachowania wobec pracowników. Jednak przy uchwalaniu podobnych zmian konieczny jest umiar i elastyczność twórców prawa w określaniu restrykcyjności przepisów. Inaczej może to doprowadzić do znacznego utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorstw w warunkach zmiennej koniunktury gospodarczej.
Wyrażamy zadowolenie, że Rząd i Posłowie również podzielają takie stanowisko.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 23 listopada 2009 r.