Komitet Monitorujący zatwierdził plany instytucji zarządzających komponentem regionalnym PO Kapitał Ludzki na rok 2009

17-18 listopada 2008 r. członkowie Komitetu Monitorującego zaakceptowali plany działania na rok 2009 dla priorytetów VI-I, którymi zarządzają samorządy województw.

Plany te zawierają kryteria wyboru projektów, informacje o charakterze konkursów (otwarte/ zamknięte) oraz o projektach systemowych (realizowanych przede wszystkim przez instytucje pośredniczące), jak również proponowany na każdy z konkursów środki finansowe.

Zgodnie z przyjętymi w programie Kapitał Ludzki zasadami każdy z regionów ma prawo co rocznie określać swoje priorytety, dla których wsparcie EFS ma szczególne znaczenie. Te priorytety znajdują odzwierciedlenie tak w kryteriach wyboru projektów jak i w samej decyzji o uruchomieniu lub nie danego schematu wsparcia. W roku 2009 regiony zdecydowały się poświęcić szczególną uwagę wpieraniu osób z grupy wiekowej 45 . Większość konkursów w ramach działania 8.1.1 będzie premiowała projekty skierowane do tej grupy docelowej. W części regionów dodatkowe punkty w tym działaniu będzie można otrzymać za wykorzystanie rezultatów PIW Equal. W 2009 r. kilka regionów udostępni wsparcie szkoleniowe tylko firmom z branż uznanych za kluczowe dla rozwoju województwa (np. dolnośląskie: hotelarstwo, turystyka, gastronomia, obsługa imprez masowych, obsługa komunikacji publicznej, budownictwo, poligrafia, usługi reklamowe). Wszystkie instytucje proponują ograniczenie liczby składanych wniosków do dwóch (np. pomorskie) lub, co ma najczęściej miejsce, do jednego.

W trakcie spotkania przedstawicielka PKPP Lewiatan zgłosiła uwagi do części planów dla priorytetu VIII. Podstawowe zastrzeżenia dotyczyły braku uzasadnienia dla rezygnacji z konkursów w działaniach 8.1.2 oraz 8.1.3 (4 regiony). Zdaniem PKPP Lewiatan trudna sytuacja gospodarcza powoduje, że tego typu wsparcie, związane zwłaszcza z wdrażaniem programów outplacemetu i wzmacnianiem dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami, będzie miało w najbliższych miesiącach szczególne znaczenie. Ponadto przedstawicielka PKPP Lewiatan zaproponowała ujednolicenie definicji wnioskodawcy na poziomie krajowymi regionalnym (priorytet II i VIII) oraz liczby składanych wniosków w schematach szkoleniowych w obu tych priorytetach (3).

Uwagi partnerów społecznych zgłoszone na posiedzeniu 17 listopada będą poddane dyskusji na kolejnym posiedzeniu Komitetu Monitorującego, w dniu 12 stycznia 2008 r., wraz z planami działania dla priorytetów I-V.

W drugim dniu posiedzenia KM PO KL 18 listopada MRR zaprezentowało raport z badania projektów pilotażowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na podstawie tego raportu oraz wyników prac grupy ds. EFS działającej w ramach akcji Proste Fundusze (w której przedstawiciele PKPP Lewiatan również biorą aktywny udział) opracowano rekomendacje dotyczące usprawnienia systemu wdrażania PO KL (np. zasad prowadzenia konkursów, funkcjonowania generatora wniosków, trybu prac komisji oceniających projekty), które będą sukcesywnie wdrażane.

Więcej informacji:
mchmielewska@pkpplewiatan.pl
mlelinska@pkpplewiatan.pl