Zainaugurowano działalność Enterprise Europe Network
2008-02-11
Sieć Enterprise Europe Network, której inauguracja odbyła się 7 lutego br. powstała na bazie dwóch dotychczas istniejących sieci Euro Info Centre oraz Innovation Relay Centre. Nowa sieć ma za zadanie skutecznie wspierać działalność małych i średnich przedsiębiorstw. Została powołana do życia w celu zapewnienia MŚP kompleksowych usług doradczych, które skupiać się będą przede wszystkim na kwestiach związanych z planowaniem długofalowym w ramach unijnych strategii, pozyskiwaniem funduszy oraz możliwości finansowania nowych inicjatyw podejmowanych przez te przedsiębiorstwa.
MŚP, które szukają partnerów w innych państwach członkowskich, potrzebują doradztwa w obszarze innowacyjności lub interesują je sposoby pozyskania funduszy na sfinansowanie badań naukowych mogą zwrócić się o pomoc do Enterprise Europe Network. W sieci zrzeszonych jest około 500 organizacji – izb handlowych, agencji rozwoju regionalnego i uniwersyteckich centrów badawczych. Oznacza to, że MŚP mogą liczyć na wsparcie około 4 tysięcy specjalistów w 400 państwach. Poza 27 państwami członkowskimi UE sieć funkcjonować będzie w krajach EFTA (Norwegia, Islandia, Lichtenstein), krajach kandydujących – Turcji i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Armenii, Izraelu i Szwajcarii.Celem, który przyświecał Komisji Europejskiej w realizowani idei takiej właśnie sieci było zachęcenie małych i średnich przedsiębiorstw do współpracy transgranicznej. Badania wskazują, że pomimo spadku barier na rynkach UE, wciąż tylko nie więcej niż jedno przedsiębiorstwo na dziesięć podejmuje decyzję o rozszerzeniu swojej działalności na inne kraje. Ponadto, dzięki sieci rozwijane będą zdolności innowacyjne MŚP oraz zdolność do komercjalizacji osiągnięć innowacyjnych.
MŚP mają trudności z nadążeniem za zmianami w unijnych przepisach i polityce, sieć będzie dla nich źródłem informacji i porad w zakresie pojawiających się dla nich możliwości rozwoju i ich potencjalnego wpływu. Sieć będzie również informować przedsiębiorstwa o dostępie do różnych źródeł finansowania ze środków unijnych (przeznaczonych na politykę regionalną, sprawy społeczne, badania i ochronę środowiska). Będzie też zgłaszać Komisji, czy unijne strategie i inicjatywy odpowiadają wymogom firm i czy nie utrudniają swobodnego rozwoju konkurencyjności i innowacyjności.
Podmioty, które uczestniczą w sieci w poszczególnych państwach.