SME Action Day – Thinking Big! BUSINESSEUROPE o polityce wobec małych i średnich przedsiębiorstw

21 listopada 2007 r. BUSINESSEUROPE zorganizowała w Brukseli konferencję na temat europejskiej polityki wobec małych i średnich przedsiębiorstw, której celem było zdefiniowanie przeszkód, na jakie w swojej działalności napotykają MŚP oraz wypracowanie pomysłów na ograniczanie i eliminowanie tych przeszkód.

Konferencja zgromadziła ponad 200 przedsiębiorców, reprezentantów biznesu oraz polityki, którzy wspólnie dyskutowali nad wyzwaniami jakie stoją przed MŚP. Cztery tematyczne warsztaty poruszały kolejno kwestię zaangażowania Unii Europejskiej w politykę MŚP, jej wkład w rozwój innowacyjności tego sektora, zdolności adaptacyjne MŚP w dobie globalizacji oraz wpływ polityki ochrony środowiska i konkurencyjności na działalność gospodarczą.

Spotkanie otworzył Philippe de Buck, Sekretarz Generalny BUSINESSEUROPE. Następnie Arndt G. Kirchhoff (Przewodniczący Komitetu ds. MŚP w BUSINESSEUROPE) oraz Robert Gutsche, członek zarządu KPMG przedstawili wyniki badań przeprowadzonych przez KPMG w 840 europejskich MŚP. Badania wykazały, iż firmy te są bardzo ambitne, nastawione na rozwój i zdobywanie nowych rynków zarówno krajowych, jak i zagranicznych oraz otwarte na innowacje, nowe produkty i usługi. MŚP są też bardziej aktywne jeśli chodzi o transakcje międzynarodowe zarówno w obszarze rynku wewnętrznego, jak i poza nim; są też niezależne finansowo. Zgodnie z powyższymi badaniami większość MŚP popiera osiągnięcia Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie unii walutowej oraz sieci transeuropejskich.

W trakcie czterech odbywających się kolejno warsztatów zastanawiano się w pierwszej kolejności nad zadaniami jakie stoją przed polityką europejską w zakresie ułatwienia MŚP funkcjonowania na wspólnym rynku. Główny nacisk położono na usunięcie przeszkód administracyjnych, jak i podatkowych oraz konieczność stosowania zasady wzajemnego uznawania w zakresie produktów niepodlegających harmonizacji. Ważne jest również implementowanie dyrektywy usługowej oraz wprowadzenie statutu europejskiej spółki prywatnej, a także uelastycznienie rynku pracy przez państwa członkowskie. Zwrócono też uwagę na konieczność zróżnicowania oferty dofinansowania MŚP w zależności od ich specyficznych potrzeb. Podkreślono istotność działań skierowanych na umiędzynarodowienie aktywności MŚP, zdobywanie przez nie nowych poza – europejskich rynków jak i wzmacnianie konkurencyjności w tym obszarze. MŚP potrzebują tu lepszego dostępu do informacji jak i pomocy ze strony państw członkowskich poprzez usuwanie barier handlowych oraz przestrzeganie porozumienia w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (TRIPS).

W dalszej kolejności poruszono problem zwiększenia konkurencyjności MŚP uwzględniającej zasady ochrony środowiska naturalnego. Uczestnicy zastanawiali się nad możliwością pogodzenia tych celów przez MŚP oraz nad priorytetami, jakie wyznaczają one dziś w polityce europejskiej. Głównymi, wyłonionymi potrzebami MŚP jest usunięcie przeszkód administracyjnych, dofinansowanie oraz bezpłatne doradztwo na poziomie eksperckim. Podkreślono ogromne znaczenie jakie ma eko-innowacja oraz environment managing system oraz praca nad wprowadzeniem i używaniem na szerszą skalę takich rozwiązań jak na przykłada biopaliwa. Ogromne znaczenie ma również zachęta skierowana na rozwój innowacyjności, jak i nacisk na używanie już dostępnych rozwiązań technologicznych. W tym zakresie należy stymulować powstawanie oraz rozwój przedsiębiorstw ukierunkowanych na innowację oraz ułatwić MŚP dostęp do środków finansowych, instrumentów kredytowych oraz europejskich programów wsparcia. Podkreślono też konieczność uelastycznienia regulacji prawnych dotyczących MŚP i dostosowania ich do specyfiki poszczególnych przedsiębiorstw.

Na zakończenie Arndt G. Kirchhoff podsumował wyniki debaty oraz cele, jakie stoją przed polityką europejską w obszarze MŚP. Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wyraził swoje zaangażowanie w działania wspierające rozwój MŚP w UE. Manuel Pinho, Minister ds. Gospodarki i Innowacji Portugalii przywołał ponownie priorytety jakie postawiła sobie portugalska prezydencja wobec MŚP oraz podsumował jej osiągnięcia w tym zakresie. Na zakończenie Ernest-Antoine Seillière, prezydent BUSINESSEUROPE wezwał państwa członkowskie do zwiększenia wysiłków w zakresie wdrażania reform Strategii Lizbońskiej zgodnie z wnioskami wypracowanymi podczas konferencji.