Po spotkaniu Executive Committee BUSINESSEUROPE

3 marca 2011 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Executive Committee BUSINESSEUROPE. Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan reprezentował Piotr Sarnecki, dyrektor biura w Brukseli.

Podczas posiedzenia Executive Committee BUSINESSEUROPE omawiane były następujące zagadnienia:
Energetyka - w części spotkania udział wzięła komisarz Connie Heddegaard. Zaprezentowała ona wizję KE w tej sprawie. Wskazała, że cele klimatyczne ustalone na lata 2020 i 2050 w opinii Komisji nie powinny być zmieniane. Pojawiające się przecieki natomiast są jedynie informacjami nt. symulacji naukowych badających inne scenariusze. W opinii BUSINESSEUROPE należy wspierać politykę Komisji w tej sprawie, ale wszelkie założenia muszą być poprzedzone badaniem oddziaływania na sektory. Przedstawiciel Lewiatana wskazał, że taka ocena musi być dokonywana także w odniesieniu do krajów oraz ostatecznych odbiorców. Komisarz Hedegaard zapewniła na zakończenie, że Komisja jest dopiero na początku drogi i że jest otwarta na konstruktywny dialog.

Ekonomia - zaprezentowano wspólne stanowisko BE na szczyt państw strefy euro oraz na szczyt UE. Dotyczy ono przede wszystkim przekazania Komisji oraz krajom członkowskim UE, że wszelkie inicjatywy zmierzające do zacieśnienia integracji i ekonomicznej zbieżności w ramach strefy euro powinny być otwarte na te kraje członkowskie, które planują wejść do strefy euro. Ponadto powinny zawierać takie zachęty, które będą wspierały reformy, ale jednak pozostawią miejsce na decyzje na poziomie krajowym. Ważne jest również podkreślenie, że takie koncepcje powinny być dopasowywane do średniej unijnej, a nie do krajów najbogatszych. W trakcie obrad stanowisko nie uległo zmianie.

Dyrektywa o czasie pracy - kluczowe pytanie, jakie było dyskutowane to czy należy zaczynać negocjacje autonomiczne z europejską konfederacją związków zawodowych (ETUC) czy też czekać na rozstrzygnięcia dokonane przez Komisję i Parlament Europejski. Przeważył pogląd znakomitej większość federacji za podjęciem negocjacji w tej sprawie. W opinii zebranych lepiej zacząć takie rozmowy i prowadzić je z uwzględnieniem interesu pracodawców i niż bojkotować taki dialog i czekać na rozwiązania narzucone przez polityków. Pokreślony został, ważny z punktu widzenia Lewiatana, aspekt zachowania wąskiego mandatu negocjacyjnego, ograniczonego jedynie do czasu pracy na wezwanie (on-call time) oraz odpoczynku kompensacyjnego (compensatory rest).

Budżet UE
- zaprezentowano wynik kompromisu pomiędzy federacjami. KE zostanie przekazany wspólne stanowisko BUSINESSEUROPE, które podkreśla m.in., że budżet UE po roku 2014 powinien przede wszystkim służyć wspieraniu realizacji strategii Europa 2020, ale jednocześnie powinno się unikać zwiększania fiskalizmu w celu jego powiększenia. W szczególności nie ma zgody biznesu na ustanowienie europejskiego podatku, który wpływałby bezpośrednio do kasy UE.