Prace nad unijnym budżetem 2009 w toku
2008-10-30
Zgodnie z harmonogramamem postępują prace nad przyszłorocznym budżetem UE. Parlament Europejski przyjął 23 października w pierwszym czytaniu propozycję budżetu UE na 2009 rok, która znacznie przekracza poziom wydatków zaproponowany przez państwa członkowskie w lipcu, ale mieści się w granicach określonych siedmioletnią perspektywą finansową dla UE (2007-2013). W drugiej połowie listopada Parlament przystąpi do rozmów z Radą, w których obie instytucje będą dążyć do porozumienia przed drugim czytaniem. Budżet UE na 2009 rok powinien zostać przyjęty i podpisany w grudniu, podczas sesji parlamentarnej w Strasburgu.
Parlament podwyższył poziom wydatków zaproponowany przez Komisję i Radę, ponieważ posłowie uważają, że wymaga tego konieczność sfinansowania takich priorytetów na 2009 rok jak walka ze zmianami klimatycznymi, bezpieczeństwo obywateli i polityka socjalna. Cięcia Rady według eurodeputowanych miałyby także uniemożliwić sfinansowanie zobowiązań UE na arenie międzynarodowej. Parlament proponuje więc ustanowienie przyszłorocznych wydatków na poziomie 136 mld euro (zobowiązania) i 124,5 mld euro (płatności), tj. odpowiednio 2,1 mld i 9,6 mld euro więcej w porównaniu do wcześniejszej propozycji.PE proponuje zwiększenie budżetu na finansowanie działań na rzecz konkurencyjności i spójności poprzez przeznaczenie dodatkowych środków na Fundusz Socjalny, Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności, a także na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw.
Posłowie nie godzą się na redukcje w finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej chcąc jednocześnie zwiększyć wydatki na walkę ze zmianami klimatu o dodatkowe 2 mld euro. Domagają się również stworzenia odrębnej linii budżetowej na walkę ze zmianami klimatycznymi (20 mln euro).
Budżet na 2009 rok miałby również uwzględniać strategię na rzecz Morza Bałtyckiego, która wciąż czeka jednak na stosowną podstawę prawną. Odrębna linia budżetowa miałaby obejmować finansowanie działań na rzecz rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska, polityki energetycznej, rozwoju regionalnego i monitorowania granic. Parlament zaproponował też dodatkowe środki na finansowanie dwóch projektów pilotażowych w regionie Morza Bałtyckiego (handel emisjami związków siarki i ochrona dna morskiego Bałtyku).
PE proponuje zwiększenie nakładów na działania nadzwyczajne w zakresie spraw wewnętrznych, takich jak wzmożony napływ imigrantów oraz zewnętrznych - pojawiających się w wyniku wydarzeń na arenie międzynarodowej. Dodatkowe środki miałyby być przeznaczone na pomoc humanitarną dla krajów rozwijających się oraz odbudowę Gruzji ze zniszczeń wojennych. W związku z sytuacją w tym regionie po wojnie rosyjsko-gruzińskiej oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej Parlament poparł propozycję dodatkowego wzmocnienia finansowania gazociągu Nabucco (26 mln euro na zobowiązania, 11 mln euro na płatności), który ma stanowić alternatywną drogę dostaw gazu do UE.
Stanowisko PE wobec części budżetu zawierającej wydatki administracyjne, w tym Parlamentu Europejskiego, zostały zawarte w sprawozdaniu wiceprzewodniczącego Komisji Budżetowej Janusza Lewandowskiego (EPP-ED). Budżet PE na 2009 rok zamknie się kwotą 1530 mln euro (w 2008 roku było to 1453 mln euro), a więc zgodnie z zapowiedziami Parlament dotrzymał obietnicy dobrowolnego ograniczenia wydatków poniżej poziomu 20% wydatków na administrację.