Działalność Parlamentu Europejskiego w 2007 r.
2008-01-18
2007 rok był znaczący dla całej Unii i Parlamentu Europejskiego. 13 grudnia głowy państw i rządów podpisały Traktat z Lizbony. Dzięki nowemu traktatowi Parlament Europejski będzie miał większą siłę i znaczenie w Unii. Dzień 25 marca wpisał się w ubiegłoroczny kalendarz obchodami pięćdziesięciolecia podpisania traktatów rzymskich.
Ubiegły rok rozpoczął się od rozszerzenia Unii Europejskiej o dwa nowe państwa – Bułgarię i Rumunię, odtąd liczba państw członkowskich wynosi 27, a liczba eurodeputowanych wzrosła do 785. Również od 1 stycznia 2007 roku status oficjalnych języków UE uzyskały rumuński, bułgarski oraz irlandzki, a liczba języków oficjalnych wzrosła z 20 do 23. Niemcy objęły przewodnictwo w Unii w pierwszym półroczu.W styczniu, Hans-Gert Pöttering został nowym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, przejmując obowiązki od Josepa Borella. Nowy przewodniczący został powołany na dwu i półletnią kadencję, która potrwa do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 roku. W ławach parlamentarnych zasiedli obserwatorzy z Rumunii i Bułgarii, pracujący do czasu pierwszych wyborów, które wyłoniły eurodeputowanych z tych krajów. W styczniu powstała nowa grupa polityczna w PE – Tożsamość, Tradycja i Suwerenność, która istniała do czasu opuszczenia jej przez delegację rumuńską w listopadzie 2007.
W lutym, eurodeputowani przyjęli budzący niemałe zainteresowanie raport o działaniach CIA w Europie. Deputowani wyrażali zróżnicowane opinie o obecności CIA w państwach członkowskich oraz stosunku do tej sytuacji poszczególnych rządów, niektórzy bardzo krytycznie odnieśli się do raportu wspominając o antyamerykańskiej propagandzie i spekulacjach prasowych.
W marcu, Parlament uczcił pięćdziesięciolecie podpisania traktatów rzymskich i pozytywnie przyjął Deklarację Berlińską podpisaną przez Przewodniczącego PE – Hansa-Gerta Pötteringa, przewodzącą Radzie Kanclerz Angelę Merkel oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.
W kwietniu, eurodeputowani powołali nową tymczasową komisję parlamentarną ds. zmian klimatycznych (CLIM), której zadaniem jest między innymi opracowanie propozycji dotyczących zintegrowanej polityki Unii Europejskiej w zakresie zmian klimatycznych oraz koordynowanie prac nad stanowiskiem PE w kwestiach związanych z międzynarodową polityką w sprawie klimatu post-2012. Także w kwietniu, prezydent Indii A.P.J. Abdul Kalam był gościem Parlamentu.
W maju, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie wprowadzające niższe stawki za połączenia roamingowe w UE. Zgodnie z rozporządzeniem, pełna opłata (bez VAT) jaką operator w danym państwie może nałożyć na operatora innego państwa, który realizuje połączenia swoich klientów nie może przekroczyć 0,30 euro za minutę. Rada w wyniku negocjacji zaproponowała poziom 0,36 euro dla pełnej ceny. 20 maja w Bułgarii przeprowadzono pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego, wybranych zostało 18 eurodeputowanych reprezentujących ten kraj.
W czerwcu, Parlament Europejski przyjął końcowe sprawozdanie komisji śledczej do spraw zbadania kryzysu w spółce ubezpieczeniowej Equitable Life. Parlament poparł ustalenia komisji, wśród których znalazły się także rekomendacje dotyczące zapobiegania sytuacji, w których rząd nie dopełnia kontroli rezerw spółek ubezpieczeniowych oraz promowania sprawnie funkcjonującego europejskiego rynku ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych.
Parlament poparł również projekt rozporządzenia, które ustanawia bezwarunkowy zakazu wprowadzania do obrotu futer z psów i kotów. Portugalia przejęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie 1 lipca 2007, premier José Sócrates przedstawił priorytety prezydencji w Parlamencie Europejskim.
W lipcu, eurodeputowani przyjęli w drugim czytaniu projekt dyrektywy wprowadzającej zakaz stosowania rtęci w termometrach lekarskich oraz w innych urządzeniach pomiarowych przeznaczonych do otwartej sprzedaży konsumentom. W ten sposób poparli surowszą dla producentów propozycję Rady wprowadzającą tylko dwuletni okres przejściowy.
We wrześniu, Parlament przyjął rezolucję o ograniczeniach wobec pasażerów wnoszących na pokład samolotów substancje płynne, w której wzywa Komisję do sporządzenia przeglądu rozporządzenia EC 1546/2006 w tej sprawie. Także we wrześniu Parlament przyjął trzy porozumienia dotyczące trzeciego pakietu kolejowego. Dotyczyły one otwarcia rynku kolejowego, europejskiej licencji dla maszynistów oraz praw podróżnych.
W październiku, eurodeputowani przyjęli raport o nowym podziale miejsc w parlamencie po kolejnych wyborach w czerwcu 2009 roku. Po długich negocjacjach w wyborach 2009 roku zostanie wybranych 751 (750 Przewodniczący) deputowanych z 27 państw członkowskich.
Parlament przyjął też niewiążący raport wzywający do przyjęcia legislacji ograniczającej średnią emisję zanieczyszczeń we wszystkich nowych samochodach osobowych do 125g CO2/km począwszy od 2015 roku. Także w październiku eurodeputowani przyznali w pierwszej edycji Nagrody Filmowej Lux filmowi "Na krawędzi nieba" (Auf der anderen Seite).
W listopadzie, Parlament Europejski przyjął raport zatwierdzający Kartę praw podstawowych wzywając Wielką Brytanię i Polskę do poczynienia wszelkich wysiłków, tak aby możliwe było pełne stosowanie Karty przez oba te kraje. Eurodeputowani osiągnęli również porozumienie co do kontroli posiadania i nabywania broni palnej, ten akt prawny wprowadza zasady wzmacniające bezpieczeństwo posiadaczy broni. Listopad przyniósł również rezolucję Parlamentu o rozszerzeniu strefy Schengen o Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Węgry, Maltę Polskę, Słowenię i Słowację, w której podkreślono symboliczne i historyczne znaczenie tego wydarzenia jako ostatecznie zamykającego podziały w Europie.
25 listopada w Rumunii przeprowadzono pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego, wybranych zostało 35 eurodeputowanych reprezentujących ten kraj.
W grudniu, w Parlamencie Europejskim odbyła się uroczystość podpisania Karty praw podstawowych pomimo protestów części deputowanych wzywających do referendum w tej sprawie. Eurodeputowani przyznali Nagrodę im. A. Sacharowa na rzecz wolności myśli Salihowi Mahmoudowi Osmanowi za jego pracę na rzecz poszkodowanych w konflikcie w Darfurze. Parlament przyjął również w grudniu budżet na 2008 rok, w którym przyznano środki na realizację dwóch ważnych projektów – systemu nawigacji satelitarnej Galileo oraz Europejskiego Instytutu Technologicznego. Kwota budżetu wzrosła o 5,7% w porównaniu do 2007 roku.
Poniżej zestawienie wybranych, najważniejszych aktów prawnych i działań Parlamentu w ujęciu przedmiotowym:
INSTYTUCJE
Hans-Gert Pöttering przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (16 stycznia)
Hans-Gert Pöttering został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego na drugą połowę kadencji. Dotychczasowy szef chadeckiej grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów został wybrany w pierwszej turze i uzyskał w tajnym głosowaniu 450 głosów. 62-letni, niemiecki deputowany będzie przewodniczył Parlamentowi Europejskiemu do wyborów europejskich w czerwcu 2009 roku.
PRAWA PODSTAWOWE
Uroczyste podpisanie Karty Praw Podstawowych w Parlamencie Europejskim (12 grudnia)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Rady - premier Portugalii José Sócrates oraz przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso podpisali Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej na uroczystości zorganizowanej podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
PRAWA CZŁOWIEKA
PE wzywa przyszły polski rząd do poparcia Europejskiego Dnia przeciw Karze Śmierci (27 września)
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał prezydencję UE i państwa członkowskie do przedłożenia na forum ONZ rezolucji w sprawie moratorium na wykonywanie kary śmierci. Parlament wyraża pełne poparcie dla ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci i wzywa przyszły polski rząd do poparcia tej inicjatywy. Była to już trzecia rezolucja PE w sprawie moratorium na karę śmierci w tym roku.
Salih Mahmoud Osman laureatem Nagrody imienia A. Sacharowa 2007 (25 października)
Poznaliśmy laureata corocznej Nagrody Parlamentu Europejskiego imienia A. Sacharowa na rzecz wolności myśli. W tym roku Parlament przyznał ją sudańskiemu adwokatowi Salihowi Mahmoudowi Osmanowi, który od 20 lat reprezentuje bezpłatnie przed sądem poszkodowanych podczas wojny domowej i ofiary łamania praw człowieka w Darfurze. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 11 grudnia w Strasburgu.
PRAWA KOBIET/RÓWNOŚĆ SZANS
Parlament poparł ustanowienie programu zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet - Daphne III (22 maja)
Parlament Europejski przyjął wspólne stanowisko Rady w sprawie programu zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet. Program Daphne III obejmuje okres 2007-2013 i dysponuje budżetem w wysokości 116,85 milionów euro. Z programu będą mogły korzystać organy administracji krajowej i samorządowej, organizacje pozarządowe (NGO), uczelnie i ośrodki badawcze z krajów członkowskich, krajów kandydujących oraz państw EFTA i Bałkanów Zachodnich.
SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE
Parlament Europejski przyjął projekt rozporządzenia ograniczającego wysokość opłat roamingowych (23 maja)
Parlament przyjął projekt rozporządzenia, które przewiduje ustanowienie limitów stawek opłat roamingowych w publicznych sieciach komórkowych w UE. Stawki opłat detalicznych nie będą mogły być wyższe niż 0,49 euro (netto) za minutę zainicjowanej rozmowy oraz do 0,24 euro za minutę w przypadku rozmów przychodzących. Parlament nalegał na natychmiastowe wejście w życie rozporządzenia, co sprawi, że nowe regulacje zaczęłyby obowiązywać jeszcze przed wakacjami. Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2007.
BUDŻET
Parlament Europejski przyjął w drugim czytaniu budżetu Unii Europejskiej na 2008 rok (13 grudnia)
Budżet UE na przyszły rok zamknie się kwotą 120 346 758 612 euro na pokrycie płatności, co stanowi niemal 0,96% dochodu narodowego brutto UE-27.
Uzgodniono, że finansowanie projektu europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo oraz Europejskiego Instytutu Technologicznego będzie pochodziło w całości ze środków Wspólnoty, nie zagrażając jednak wieloletnim celom lizbońskim, takim jak programy kształcenia ustawicznego lub sieci transeuropejskie.Na Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa przeznaczone zostanie 285 mln euro, o 125 mln więcej niż w budżecie 2007. Z uwagi na spóźnienia programów operacyjnych w polityce regionalnej i innych dziedzinach oraz niski poziom prognozowania absorpcji funduszy strukturalnych, poziom płatności 120 346 mld euro to 0,96% Dochodu Narodowego Brutto, co i tak oznacza wzrost o 5,7% w stosunku do roku 2007. Po raz pierwszy w historii wydatki na wzrost i zatrudnienie będą większe niż środki na dopłaty rolnicze.
PRZEMYSŁ
Liberalizacja rynku części zamiennych do samochodów (12 grudnia)
Posłowie poparli w głosowaniu wniosek Komisji Europejskiej dotyczący liberalizacji rynku wtórnego części zamiennych m.in. dla przemysłu samochodowego i maszynowego. Proponują jednak pięcioletni okres przejściowy zanim rynek zostanie całkowicie uwolniony.
SWOBODNY PRZEPŁYW USŁUG
PE chce liberalizacji usług pocztowych od 2011 roku (11 lipca)
Parlament Europejski chce, aby najpóźniej do 31 grudnia 2010 roku państwa członkowskie UE dokonały liberalizacji usług pocztowych. Termin liberalizacji, jaki zaproponowali posłowie jest o dwa lata późniejszy niż proponowała Komisja Europejska. Liberalizacja rynku oznaczać będzie, że narodowi operatorzy utracą monopol na dostarczanie przesyłek o wadze poniżej 50 gramów.
TRANSPORT
Spójny zestaw norm w zakresie bezpieczeństwa transportu lotniczego (14 marca)
Pasażerowie linii lotniczych w UE powinni mieć pewność, że samoloty przewoźników lotniczych, europejskich lub pozaeuropejskich, zapewniają jednakowy poziom bezpieczeństwa. Parlament Europejski poparł projekt zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
Obowiązkowe lusterka eliminujące efekt martwego pola w samochodach ciężarowych (10 maja)
Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy, który przewiduje doposażenie najpóźniej do 31 marca 2009 roku samochodów ciężarowych zarejestrowanych po 1 stycznia 2000 roku w lusterka eliminujące efekt martwego pola. Każdego roku w następstwie wypadków powodowanych efektem martwego pola ginie w Europie 400 użytkowników dróg, w tym wielu nieletnich rowerzystów.
Transport kolejowy: pasażerowie zdobywają nowe prawa (25 września)
Pasażerowie podróżujący na trasach międzynarodowych zyskają nowe prawa do rekompensat za opóźnienia pociągów. Parlament Europejski zatwierdził trzy projekty legislacyjne, wchodzące w skład tzw. trzeciego pakietu kolejowego, przewidujące liberalizację pasażerskiego transportu kolejowego oraz określające prawa i obowiązki pasażerów, a także niezbędne kwalifikacje personelu pociągów.
Lotnictwo w systemie handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych (13 listopada)
W 2004 roku udział UE w ogólnej emisji gazów cieplarnianych sektora lotniczego na świecie wzrósł o 7,5% w stosunku do roku 2003. W porównaniu z rokiem 1990 już do dnia dzisiejszego ilość emisji wzrosła o około 87%, co radykalnie odbiega od celu redukcji o 8% przyjętego w Kioto i od unijnego celu redukcji o 30% po 2012 r. Parlament Europejski poparł plany KE dotyczące włączenia lotnictwa do systemu handlu przydziałami emisji.
Bezpieczeństwo i konkurencyjność wspólnotowego systemu kolejowego (11 grudnia)
Parlament Europejski przyjął trzeci projekt z pakietu legislacyjnego, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i interoperacyjności systemów kolejowych w Europie. Proponowane rozwiązania umożliwią podróże na trasach dalekobieżnych bez konieczności zatrzymywania na granicach, zmiany lokomotyw, wagonów lub załogi pociągów międzynarodowych.
ROLNICTWO
Reforma rynku wina: Parlament Europejski za winem owocowym (12 grudnia)
Parlament pozytywnie rozpatrzył propozycję rozporządzenia wprowadzającego zmiany we wspólnej organizacji rynku wina. Posłowie proponują szybsze rozdysponowanie środków na karczowanie upraw, utrzymanie wsparcia dla procesu wzbogacania win i zachowanie nazw handlowych win owocowych. Sprzeciwiają się natomiast możliwości przekierowania środków finansowych na rozwój obszarów wiejskich.
BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI
Parlament Europejski przyjął rozszerzoną definicję wódki (16 czerwca)
Parlament Europejski zatwierdził porozumienie osiągnięte z Radą w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego definicji, opisu, prezentacji i etykietowania napojów spirytusowych. Zgodnie z rozszerzoną definicją wódki zawartą w projekcie będzie ją można produkować z dowolnych produktów rolnych pod warunkiem właściwego oznakowania na butelkach. Przyjęcie tej propozycji w pierwszym czytaniu kończy procedurę legislacyjną w Parlamencie Europejskim.
ŚRODOWISKO
Parlament powołał tymczasową komisję ds. zmian klimatycznych (25 kwietnia)
Posłowie zagłosowali za powołaniem komisji tymczasowej ds. zmian klimatycznych na podstawie propozycji złożonej przez Konferencję Przewodniczących. Komisja składa się z 60 członków i została powołana na okres jednego roku. Do kompetencji nowej komisji należą m.in. analiza zagadnień dotyczących stanu zmian klimatu i proponowanie odpowiednich działań oraz analiza i ocena stosowania właściwego wspólnotowego prawodawstwa.
Europejska strategia zarządzania ryzykiem powodziowym (25 kwietnia)
W następstwie katastrofalnych powodzi w roku 2002 i 2005 państwa członkowskie UE uzgodniły, w oparciu o propozycję Komisji Europejskiej, strategię wspólnego zarządzania ryzykiem powodziowym. Dyrektywa, którą państwa członkowskie zaczną stosować najpóźniej w połowie 2009 roku przewiduje stopniowe opracowywanie ocen zagrożenia powodziowego (2011), map zagrożenia powodziowego (2013) oraz planów ryzyka powodziowego (2015).
Parlament zatwierdził porozumienie w sprawie programu na rzecz środowiska (LIFE ) (22 maja)
Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Radą osiągnięte w ramach procedury pojednawczej dotyczące finansowania polityki w zakresie ochrony środowiska. Celem programu LIFE jest walka ze zmianami klimatycznymi, poprawa stanu środowiska naturalnego i propagowanie odnawialnych źródeł energii. W ciągu nadchodzących siedmiu lat program Life zapewni na te i na inne projekty fundusz w wysokości prawie 1,9 miliarda euro.
Zakaz sprzedaży termometrów zawierających rtęć (10 lipca)
Parlament Europejski przyjął w drugim czytaniu projekt dyrektywy wprowadzającej zakaz stosowania rtęci w termometrach lekarskich oraz w innych urządzeniach pomiarowych przeznaczonych do otwartej sprzedaży konsumentom. Posłowie przyjęli wspólne stanowisko Rady nie wprowadzając do niego żadnych zmian, tym samym zrezygnowali ze swojej wcześniejszej propozycji wyłączenia z zakazu na czas nieokreślony barometrów rtęciowych. Parlament zgodził się na dwuletni okres derogacji proponowany przez Radę.
Strategia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (23 października)
Parlament Europejski przyjął propozycję nowelizującą regulacje w zakresie produkcji i stosowania pestycydów. Parlament zaostrzył znacznie warunki dopuszczania do obrotu substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji środków ochrony roślin oraz uregulował szczegółowo przypadki, w których można dokonywać oprysków z powietrza.
Parlament poparł projekt ograniczenia emisji CO2 przez samochody (24 października)
Z samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych pochodzi 19% emisji CO2 w Unii Europejskiej. Parlament uważa, że konieczne są środki legislacyjne w celu promowania projektów i zmian technologicznych, które zagwarantują, że emisje pochodzące z nowych samochodów osobowych od 2015 roku nie będą przekraczać 125g CO2/km.
PE zatwierdził propozycję dyrektywy w sprawie jakości powietrza atmosferycznego (11 grudnia)
Parlament Europejski zatwierdził uzgodnione wcześniej wspólne stanowisko Rady w sprawie dyrektywy dotyczącej jakości powietrza atmosferycznego. Propozycja wprowadza limity koncentracji substancji zanieczyszczających, w szczególności pyłów zawieszonych o wielkości cząstek do 2,5 mikrometra (określanych jako PM2,5), które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia.
KONSUMENCI
Posłowie za zakazem handlu futrami z psów i kotów (19 czerwca)
Parlament Europejski poparł projekt rozporządzenia, które ustanawia bezwarunkowy zakazu wprowadzania do obrotu futer z psów i kotów. Posłowie nie zgodzili się na odstępstwa proponowane we wniosku Komisji Europejskiej, przekonując, że potrzebny jest całkowity zakaz, a nie jedynie zaostrzenie przepisów.
Parlament zaostrza kontrolę nabywania i posiadania broni palnej (28 listopada)
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zaostrza zasady kontroli nabywania i posiadania broni palnej oraz ogranicza jej dostępność w sprzedaży internetowej. Informacje dotyczące broni palnej, także tej importowanej z państw trzecich, przechowywane będą w specjalnych rejestrach przez okres 20 lat. Państwa członkowskie zostaną zobowiązane do sporządzania okresowych sprawozdań z podjętych działań i wdrożonych środków.
KULTURA
Dyrektywa audiowizualna: Zmienione reguły emisji reklam i ekspozycji produktów w telewizji (29 listopada)
Parlament Europejski zatwierdził bez zmian wspólne stanowisko Rady w sprawie dyrektywy zmieniającej zasady emisji reklam i ekspozycji produktów w programach telewizyjnych. Proponowana dyrektywa dopuszcza lokowanie produktów w ściśle określonych przypadkach i pod określonymi warunkami Udział reklam i spotów telesprzedażowych w ciągu godziny zegarowej nie może przekroczyć 12 minut (20%).
Nagroda Filmowa LUX dla filmu "Na krawędzi nieba" (Auf der anderen Seite) (24 października)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering, wręczył po raz pierwszy statuetkę Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego - LUX producentowi Klausowi Maekowi i niemieckiej aktorce Hannie Schygulli, reprezentujących niemiecko-turecki film: "Auf der anderen Seite" (Na krawędzi nieba) w reż. Fatiha Akina. Ceremonia odbyła się w Strasburgu, podczas sesji plenarnej, w towarzystwie posłów i twórców nominowanych filmów.
WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I SPRAWY WEWNĘTRZNE
Parlament o działaniach CIA w Europie (14 lutego)
Ponad tysiąc lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej oraz prawdopodobieństwo tworzenia tajnych ośrodków przetrzymywania w amerykańskich bazach wojskowych w krajach europejskich zarzuca CIA komisja tymczasowa Parlamentu Europejskiego, której sprawozdanie przyjął Parlament w środę, 14 lutego. Sprawozdanie, które krytykuje rządy niektórych państw członkowskich oraz Radę Ministrów UE za brak współpracy z komisją przyjęto stosunkiem głosów 382 za, 256 przeciw i 74 wstrzymujących się.
Zespoły szybkiej interwencji na granicach zewnętrznych UE (26 kwietnia)
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie projektu rozporządzenia ustanawiającego mechanizm tworzenia zespołów szybkiej interwencji na zewnętrznych granicach UE. Rozporządzenie umożliwi powoływanie zespołów złożonych z krajowych ekspertów, które świadczyć będą pomoc techniczną i operacyjną w przypadkach nagłych napływów uchodźców.
Program profilaktyki i informacji antynarkotykowej na lata 2007-2013 (6 września)
Parlament Europejski zatwierdził stanowisko Rady w sprawie programu szczegółowego „Profilaktyka i informacja antynarkotykowa” stanowiącego część programu ogólnego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość”. Program skierowany jest do grup ryzyka, do których PE zaliczył młodzież, kobiety, grupy wymagające szczególnej ochrony i społeczności żyjące w niekorzystnym otoczeniu społecznym, a także do nauczycieli, rodziców, pracowników socjalnych i personelu medycznego.
SCHENGEN
Parlament z zadowoleniem przyjmuje wstąpienie nowych państw członkowskich do obszaru Schengen (15 listopada)
Utworzenie obszaru Schengen było jednym z największych osiągnięć Wspólnoty umożliwiającym realizację prawa do swobodnego przemieszczania się po terytorium UE, a Parlament z zadowoleniem przyjmuje wstąpienie do tego obszaru dziewięciu nowych państw. W rezolucji przyjętej dziś zdecydowaną większością głosów posłowie gratulują państwom członkowskim olbrzymich wysiłków mających na celu spełnienie wszystkich wymogów Schengen w tak krótkim czasie.
STOSUNKI ZEWNĘTRZNE
Prezydent Indii Abdul Kalam w Parlamencie Europejskim (24 kwietnia)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pottering przyjął w Parlamencie Prezydenta Indii A.P.J. Abdula Kalama, który wystąpił przed zgromadzoną izbą w Strasburgu. W swoim przemówieniu Prezydent Kalam podkreślił znaczenie „misji indo-europejskich”, którymi są dla niego działanie na rzecz pokoju i dobrobytu w świecie.
Król Jordanii Abdullah II w Parlamencie Europejskim (12 grudnia)
12 grudnia podczas uroczystego posiedzenia przemówienie wygłosił Jego Wysokość Abdullah II, Król Haszymidzkiego Królestwa Jordanii. Król Jordanii w swoim przemówieniu skupił się na perspektywach procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie oraz relacji tego regionu z Unią Europejską. Parlament tradycyjnie zaprasza kilka razy do roku głowy państw i szefów rządów na sesje PE. W 2007 roku Parlament gościł między innymi Traiana Basescu - prezydenta Rumumii, Georgija Parwanowa - Prezydenta Bułgarii, Giorgio Napolitano - prezydenta Włoch, Abdula Kalama - prezydenta republiki Indii, P. Anibala António Cavaco Silva - prezydenta Republiki Portugalii oraz Nicolasa Sarkozy - prezydenta Republiki Francji.