Raport z posiedzenia Komitetu Monitorującego Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich

XIII posiedzenie Komitetu Monitorującego Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich odbyło się pod przewodnictwem wiceministra rozwoju regionalnego, Jerzego Kwiecińskiego, 18 września 2007 r. Na spotkaniu zaprezentowano i przyjęto sprawozdanie z realizacji SPO RZL za I półrocze 2007.

Jak dotąd w ramach programu prawie 4 tys. projektów uzyskało wsparcie łącznie w wysokości niemal 5,7 mld zł. Ostatecznie rozliczonych i zamkniętych zostało 1,3 tys. projektów. Dzięki realizowanym działaniom pomocą objęto 1,2 mld osób, z czego 60% stanowiły kobiety. Wśród tych, którzy skorzystali z pomocy, dominującą grupę stanowią bezrobotni (50,6%). Drugą najliczniejszą grupą są osoby zatrudnione (31,8%). Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa objęte wsparciem, to z pomocy skorzystały przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa (55,8%) oraz mikroprzedsiębiorstwa (36,7%). Najistotniejszą jednak informacją jest fakt, że wg najnowszych danych wydatkowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich zbliża się do 57% dostępnej alokacji. Taki poziom płatności oznacza, że nie ma zagrożenia utraty środków w związku z obowiązywaniem zasady n 2 (zasada ta określa procent alokacji, która ma być zrealizowana w danym roku, by państwo nie musiało zwracać UE otrzymanego dotąd wsparcia).

Ciągle jednak istnieją utrudnienia we realizacji programu. Za najważniejsze uznane zostały: trudności związane z wyłanianiem wykonawców w trybie zamówień publicznych, brak właściwie funkcjonującego systemu informatycznego SIMIK, długotrwały proces weryfikacji wniosków o płatność oraz wysoka rotacja pracowników w większości instytucji uczestniczących we wdrażaniu SPO RZL.

Członkom Komitetu Monitorującego przedstawiono również wyniki badania ewaluacyjnego na temat projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Działania 2.3 schemat a) Doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr SPO RZL. Z raportu wynika, że ze szkoleń realizowanych w ramach tego działania korzystali przede wszystkim pracownicy firm mikro (40% spośród wszystkich przedsiębiorstw, które uzyskały w ten sposób wsparcie) oraz małych przedsiębiorstw (30%). Średnia wartość wsparcia na firmę wyniosła 7,7 tys. zł. Najpopularniejsze kategorie tematyczne szkoleń to: organizacja i zarządzanie (w tym zasobami ludzkimi), szkolenia zawodowe, techniki sprzedaży, umiejętności interpersonalne. Ze szkoleń tych korzystali przede wszystkim pracownicy szeregowi (38%) oraz kierownicy niższego i średniego stopnia (odpowiednio 15% i 18%). Pracodawcy wysoko ocenili szkolenia z perspektywy ogólnej przydatności ich dla firmy, sami uczestnicy również wystawiają szkoleniom wysokie oceny. Z punktu widzenia wpływu szkoleń na innowacyjność i konkurencyjność firm oceny są już bardziej powściągliwe. Pozytywne oceny odnośnie wpływu na innowacyjność wystawia 53 % respondentów. W sumie 61% respondentów uznało, że szkolenia miały bardzo lub raczej istotny wpływ na konkurencyjność firmy. Warto podkreślić również fakt, że 54% badanych firm (59% mikro) prawdopodobnie nie wysłałoby pracowników na szkolenie, gdyby musiało w całości pokryć koszty. W grupie uczestników aż 39% to tacy, którzy w ciągu ostatnich 2 lat nie uczestniczyli w żadnym szkoleniu. Wnioski z badania mają posłużyć między innymi do lepszego zaprojektowania systemu wdrażania Działań 2.1 Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki oraz 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W ramach działania 2.3 schemat a) PKPP Lewiatan również realizowała projekt własny „Nowe przewagi konkurencyjne – odpowiedzialne przedsiębiorstwo na rynku europejskim”, skierowany do pracowników i pracodawców MŚP. Ze szkoleń dotyczących odpowiedzialnej przedsiębiorczości w sumie skorzystało ponad 100 osób w całej Polsce.

Zobacz:
Sprawozdanie z realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich za I półrocze 2007 r.
Badanie projektów szkoleniowych