Indeks biznesu PKPP Lewiatan – rok 2006 bardzo dobry, w roku 2007 będzie gorzej

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu pobił rekord osiągając kwartalnie 97 punktów i przebijając roczne notowanie 80 punktów.

Niestety wstępna prognoza indeksu rocznego na rok 2007 jest już gorsza, bo wynosi tylko 68 punktów.
Gospodarkę ciągnie silny popyt krajowy i zagraniczny przy solidnych fundamentach makroekonomicznych. Indeks na 2007 rok sugeruje jednak spadek dynamiki PKB o niecały punkt procentowy do ok. 4,8 proc. Będzie to wynikiem osłabienia tempa wzrostu konsumpcji, erozji fundamentów makroekonomicznych, wzrostu deficytów, długu publicznego, inflacji oraz wolniejszego niż w minionym roku spadku stopy bezrobocia.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan zyskał w grudniu dodatkowe 4 punkty w ujęciu kwartalnym i osiągnął poziom 83 punktów, przebijając indeks roczny, który pozostał na poziomie 80 punktów. Ocena ostatniego kwartału minionego roku wypada lepiej od całego roku. Niestety wstępna prognoza indeksu rocznego na rok 2007 jest już gorsza, bo wynosi tylko 68 punktów. Jeżeli potwierdzą się przewidywania, że ostatni kwartał ub. roku nie był gorszy od trzeciego, to z tempem wzrostu PKB ok. 5,5 proc., rok 2006 będzie najlepszy od prawie dekady. Ostatnie grudniowe notowania indeksu wyraźnie na to wskazują. Przemawia za tym wysoka w ostatnich miesiącach dynamika produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, eksportu, a także dane napływające o inwestycjach, zarówno w przedsiębiorstwach krajowych jak i zagranicznych. Gospodarkę ciągnie silny popyt krajowy i zagraniczny przy solidnych fundamentach makroekonomicznych, malejących inflacji i bezrobociu, oraz deficytach budżetowym i obrotów z zagranicą. Indeks na 2007 rok sugeruje jednak spadek dynamiki PKB o niecały punkt procentowy do ok. 4,8 proc., co ma wynikać z osłabienia tempa wzrostu konsumpcji i pogorszenia parametrów makroekonomicznych, wzrostu deficytów, inflacji oraz wolniejszego spadku stopy bezrobocia.

Indeksy szczegółowe

Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).
Indeksy popytu za IV. kwartał osiągnęły rekordowy poziom 97 punktów, a indeks roczny podniósł się o dodatkowy punkt do 95 punktów. Wszystkie trzy składowe popytu wykazały w ostatnim kwartale nie słabnącą dynamikę. Utrzymywał się wysoki wzrost zatrudnienia. Pomimo spadku dynamiki płac realnych w listopadzie, realny fundusz płac niewiele osłabł, co pozwoliło na zachowanie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej. Wartość eksportu z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy. Wyraźnie rośnie dynamika kredytu dla przedsiębiorstw, co sugeruje, że dynamika inwestycji odnotowana w III. kwartale nie osłabła w końcówce roku. W minionym roku gospodarka przeżywała ożywienie popytowe porównywalne z tym z roku akcesyjnego. Niestety indeks popytu na rok bieżący wyraźnie się obniżył (do 81 pkt), przede wszystkim z powodu przewidywanego niższego tempa wzrostu konsumpcji, co częściowo tylko zostanie zrekompensowane wyższą dynamiką inwestycji. Prognozy dotyczące eksportu pozostają na poziomie porównywalnym z ubiegłym rokiem. Jednak popytowy wkład obrotów z zagranicą znacznie osłabnie na skutek oczekiwanego silnego wzrostu importu. Oczekuje się też wolniejszego przyrostu inwestycji zagranicznych niż w ub. roku. Mimo tego indeks popytu pozostaje nadal na najwyższym poziomie w stosunku do pozostałych indeksów czynników.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeksy finansów pozostają na średnio wysokim poziomie i zasadniczo nie uległy zmianom w stosunku do poprzedniego miesiąca, z wyjątkiem indeksu rocznego 2006, który nieco osłabł. Również indeks finansów na rok 2007 nie wykazuje większych zmian w stosunku do roku ubiegłego. Kilkupunktową obniżkę można przypisać oczekiwanym spadkom rentowności w związku ze wzrostem kosztów płacowych i kosztów finansowania inwestycji, zwłaszcza przy przewidywanym wzroście stóp procentowych. Pozytywnym elementem jest oczekiwany niższy poziom płynności, aktualnie oceniany jako nadmierny.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).

Indeks makroekonomiczny, który w notowaniu za ostatni kwartał ub. roku osiągnął rekordowy poziom 97 punktów, a w notowaniu rocznym 93 punkty, wykazuje dla roku 2007 najbardziej spektakularny spadek, do 68 punktów. Chociaż nie jest to niski poziom, bo znacznie powyżej połowy skali i właściwie porównywalny z notowaniami z początku ub. roku, jednak sygnalizuje wyraźny trend erozji fundamentów makroekonomicznych. W odróżnieniu od ub. roku oczekuje się wzrostu inflacji oraz obu deficytów – budżetowego i rachunku obrotów bieżących, wzrostu długu publicznego i wolniejszego niż w minionym roku spadku stopy bezrobocia, na skutek rosnących problemów dostosowania strukturalnego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks oceny sytuacji politycznej pozostaje nadal niezmiennie na najniższym poziomie wśród indeksów czynników. Warto zauważyć jednak niewielką kilkupunktową poprawę w roku 2007, w stosunku do roku ubiegłego oraz to, że jako jedyny z indeksów czynników odnotował w nowym roku poprawę. Trudno powiedzieć, czy wystarczy woli politycznej dla powstrzymania grożącej erozji fundamentów makroekonomicznych.

* * *
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Janusz Jankowiak, Ryszard Kokoszczyński, Małgorzata Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Bohdan Wyżnikiewicz, Katarzyna Zajdel-Kurowska, Leszek Zienkowski.
* * *

Do pobrania: pełna treść raportu wraz z wykresami

prezentacja