Czy media były lub są inwigilowane?

Poniżej przedstawiamy oświadczenie Związku Pracodawców Prywatnych Mediów w sprawie doniesień o prawdopodobnych nielegalnych działaniach służb specjalnych w stosunku do mediów.

Związek Pracodawców Prywatnych Mediów, członek Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, apeluje do władz o wyjaśnienie, czy wolne media były lub są przedmiotem inwigilacji przez polskie służby specjalne. Sygnały sugerujące taką możliwość pojawiały się w ostatnich miesiącach kilkakrotnie. Sprawa miała dotyczyć prowadzenia podsłuchów i poszukiwania informacji niekorzystnych m.in. dla Agory, TVN i Polsatu.

Doniesienia te nie zostały oficjalnie potwierdzone. Jednak już samo prawdopodobieństwo, że mogłyby być prawdziwe, zmusza nas do reakcji, dotyka bowiem jednego z najważniejszych atrybutów nowoczesnej demokracji, czyli swobody i niezależności działania mediów. Nie możemy w tej sprawie milczeć – domagamy się oficjalnego wyjaśnienia. Jednym z największych sukcesów Polski po 1989 roku jest stworzenie silnych, niezależnych od państwa mediów, które trwale wpisują się w życie polityczne i społeczne. Psucie tego stanu rzeczy byłoby działaniem szkodliwym, a gdyby dopuściły się go służby państwa, musiałyby to budzić najwyższy sprzeciw.

Związek Pracodawców Prywatnych Mediów nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania prawdziwości doniesień o inwigilacji dziennikarzy i niemerytorycznych motywach działań podejmowanych wobec niektórych z naszych członków. Oczekujemy, że zrobią to stosowne organy państwa. Media mogą spełniać swoją rolę czwartej władzy tylko wówczas, gdy pozostają całkowicie niezależne. Tej niezależności z całą determinacją bronimy i bronić będziemy.

Związek Pracodawców Prywatnych Mediów
11 grudnia 2007