Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - opinia PKPP Lewiatan
2007-08-09
PKPP Lewiatan od momentu rozpoczęcia prac nad ustawą nadzorze nad rynkiem finansowym w 2006 r. stała na stanowisku, iż konsolidacja trzech instytucji nadzoru (Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru bankowego) w celu stworzenia jednego organu nadzoru (Komisji Nadzoru Finansowego) nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, gdyż instytucje te działały dotychczas bardzo sprawnie i dobrze wykonywały swoje zadania.
Ustawa ta, wbrew swemu tytułowi, nie wprowadziła również systemowego rozwiązania w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym, na co w procesie legislacyjnym przedsiębiorcy zwracali uwagę. Wówczas prace nad ustawą zostały oderwane od podstawy merytorycznej, a zostały zdominowane przez cele polityczne.Dziś w projekcie nowelizacji tej ustawy Ministerstwo Finansów proponuje odłożenie w czasie II etapu założonej reformy. KNF miałaby przejąć Komisję Nadzoru Bankowego nie od 1.01.2008 r., lecz 5 lat później. Proponuje się również zwiększenie liczby zastępców Przewodniczącego KNF z dwóch do trzech, z czego dwóch będzie powoływał Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Finansów i Prezesa NBP.
Jak czytamy z uzasadnienia powyższe zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów podyktowane są „identyfikacją istotnych problemów i zagrożeń, które w przypadku wprowadzenia w życie II etapu integracji zgodnie z ustawowym harmonogramem, mogłoby skutkować zakłóceniami w stabilnym i ostrożnym sprawowaniu nadzoru nad rynkiem bankowym”, co pokazuje, że przedsiębiorcy mieli od początku rację. Niestety doświadczenie przedsiębiorców sektora finansowego nie zostało jednak wówczas wzięte pod uwagę.