Sukces dzięki pomocy Lewiatan Business Angels

Firma dwóch polskich naukowców, założona jesienią 2005 roku, dzięki kontaktom nawiązanym przez LBA uzyskała finansowe wsparcie amerykańskiego inwestora. Dzięki temu ma szansę wprowadzić opatentowane przez siebie urządzenie na rynki całego świata.

Firma Medicalgorithmcs została założona we wrześniu 2005 r. przez dwóch polskich naukowców przedsiębiorców. Jej misją jest osiągnięcie pozycji jednego z wiodących światowych dostawców innowacyjnych rozwiązań w obszarze przetwarzania sygnałów w aplikacjach medycznych. Firma jest przykładem technologicznego startup-u we wczesnej fazie rozwoju. Finansowanie zalążkowe pozyskała w roku 2005 od firmy Bioinfobank, a niedawno, dzięki kontaktom nawiązanym przez LBA, podpisała umowę na pierwszą rundę finansowania kapitałowego z inwestorem z USA.

Obecnie firma prowadzi ostatnie fazy prac badawczych przed wdrożeniem swojego pierwszego produktu – zdalnego systemu monitorowania pracy serca PocketECG. Kluczowym elementem tego systemu będzie przenośne, bezprzewodowe urządzenie z oprogramowaniem na procesor PDA (Personal Digital Asistant – przenośny mikrokomputer z ekranem dotykowym), umożliwiające transmisję i analizę jednokanałowego sygnału EKG w czasie rzeczywistym. Urządzenia tego rodzaju nie są jeszcze dostępne na rynku. System PocketECG znajdzie zastosowanie m. in. w domowym monitoringu, geriatrii, obserwacji pacjentów w trakcie farmakologicznej terapii zaburzeń rytmu serca i po zabiegach ablacji, w telemedycynie, medycynie wojskowej i pogotowiu ratunkowym.


Światowa unikatowość PocketECG polega na:
• efektywnych algorytmach analizy sygnału elektrokardiograficznego, operujących nawet na jednym kanale (tylko dwie elektrody) w czasie rzeczywistym (technologia chroniona międzynarodowym zgłoszeniem patentowym),
• wykorzystaniu powyższych rozwiązań w przenośnych systemach analizy EKG, które umożliwią długookresowy monitoring i będą miały zdolność podejmowania działania bez ingerencji pacjenta.

System PocketECG odpowiada na zapotrzebowanie światowego rynku diagnostyki medycznej na rozwiązania, które umożliwiają automatyczne wykrywanie (w czasie rzeczywistym) stanów zagrożeń życia i zdrowia pacjenta związanych z arytmiami lub stanami przedzawałowymi (często występujących bezobjawowo). Ograniczenie zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów w czasochłonne analizowanie wielodniowego nagrania sygnału EKG stanowi jedną z kluczowych wartości dodanych tego systemu i umożliwia jednoczesne monitorowanie większej liczby pacjentów. Daje również szansę na prowadzenie badań przesiewowych w zakresie wczesnej diagnostyki zaburzeń rytmu np. u dzieci w wieku szkolnym.

Obecnie prowadzone są testy funkcjonalne systemu w warunkach klinicznych z udziałem Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie. Dzięki tej współpracy opracowane zostaną rozwiązania umożliwiające zastosowanie systemu PocketECG w kompleksowym centrum telemedycznym. Pilotażowe wdrożenie wyników prac badawczych projektu nastąpi w Instytucie Kardiologii w drugiej połowie bieżącego roku.

System uzyska certyfikację dopuszczenia do obrotu w UE i zostanie wprowadzony na rynek w trzecim kwartale bieżącego roku. Jednak głównym docelowym rynkiem dla tego produktu jest rynek globalny, przede wszystkim amerykański. Rozpoczęto już prace nad zarejestrowaniem produktu i uzyskaniem zgody na dopuszczenie do obrotu przez FDA.