Stanowisko PKPP Lewiatan w sprawie zmian w Kodeksie Postępowania Cywilnego

20 marca 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego (kpc) w części dotyczącej spraw gospodarczych. Tego dnia odbyła się również konferencja prasowa Zbigniewa Ziobro, Ministra Sprawiedliwości.  Przedstawiamy nasze stanowisko odnośnie proponowanych zmian.

Zgodnie z intencją ustawodawcy wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia roszczeń w sprawach gospodarczych (wg raportu Doing Business 2007 opracowanego przez Bank Światowy dochodzenie należności trwa w Polsce średnio 980 dni).

PKPP Lewiatan popiera ten kierunek działań. Przedsiębiorcom zależy bowiem na szybszym dochodzeniu należnych roszczeń, bo przewlekłe postępowania w takich sprawach są jedną z najważniejszych barier działalności gospodarczej w Polsce, powodując wzrost jej kosztów oraz związanego z nią ryzyka.

„Jednak naszym zdaniem skrócenie sądowych procedur gospodarczych o połowę, czyli do 500 dni, a w perspektywie do 330 dni, co zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, w dalszym ciągu pozostawia Polskę w ogonie państw, które dbają o dobre warunki dla biznesu” – ocenia Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Zdaniem Grzegorza Wlazło, Społecznego Rzecznika Przedsiębiorców przy PKPP Lewiatan i czynnego adwokata, usprawnienie wymiaru sprawiedliwości może się dokonać przede wszystkim poprzez jego znaczące dofinansowanie. Bez radykalnego zwiększenia liczby sędziów i infrastruktury technicznej sądów przyspieszone procedury będą prowadzić do wydawania niesprawiedliwych wyroków.

Szczegółowa analiza obowiązujących od dziś zmian w kpc budzi nasze obawy, że niektóre z nich w praktyce mogą osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Nadrzędnym bowiem celem postępowań sądowych powinno być wydawanie rozstrzygnięć o odpowiednio wysokiej jakości merytorycznej, nie zaś wyłącznie szybkość postępowania.