Stanowisko PKPP Lewiatan w sprawie zmian w Kodeksie Postępowania Cywilnego
2007-03-20
20 marca 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego (kpc) w części dotyczącej spraw gospodarczych. Tego dnia odbyła się również konferencja prasowa Zbigniewa Ziobro, Ministra Sprawiedliwości. Przedstawiamy nasze stanowisko odnośnie proponowanych zmian.
PKPP Lewiatan popiera ten kierunek działań. Przedsiębiorcom zależy bowiem na szybszym dochodzeniu należnych roszczeń, bo przewlekłe postępowania w takich sprawach są jedną z najważniejszych barier działalności gospodarczej w Polsce, powodując wzrost jej kosztów oraz związanego z nią ryzyka.
„Jednak naszym zdaniem skrócenie sądowych procedur gospodarczych o połowę, czyli do 500 dni, a w perspektywie do 330 dni, co zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, w dalszym ciągu pozostawia Polskę w ogonie państw, które dbają o dobre warunki dla biznesu” – ocenia Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.
Zdaniem Grzegorza Wlazło, Społecznego Rzecznika Przedsiębiorców przy PKPP Lewiatan i czynnego adwokata, usprawnienie wymiaru sprawiedliwości może się dokonać przede wszystkim poprzez jego znaczące dofinansowanie. Bez radykalnego zwiększenia liczby sędziów i infrastruktury technicznej sądów przyspieszone procedury będą prowadzić do wydawania niesprawiedliwych wyroków.
Szczegółowa analiza obowiązujących od dziś zmian w kpc budzi nasze obawy, że niektóre z nich w praktyce mogą osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Nadrzędnym bowiem celem postępowań sądowych powinno być wydawanie rozstrzygnięć o odpowiednio wysokiej jakości merytorycznej, nie zaś wyłącznie szybkość postępowania.