Nowa nazwa największej organizacji biznesowej w Europie
2007-01-24
Od 24 stycznia 2007 r. największa europejska organizacja biznesowa - UNICE (Zrzeszenie Europejskich Federacji Przedsiębiorców) zmienia nazwę na Konfederacja Europejskiego Biznesu. Potocznym skrótem organizacji będzie BusinessEurope. „Zmiana nazwy wiąże się z planowaną ofensywą europejskiego biznesu, który chce mieć znacznie większy wpływ na przyszłość Unii Europejskiej” – wyjaśnia Henryka Bochniarz, wiceprezydent BusinessEurope.
Zmiana nazwy ma odzwierciedlać gotowość przedsiębiorców do odgrywania większej roli w Unii Europejskiej. „Jeśli zjednoczona Europa chce być znaczącym graczem w gospodarce światowej, wiodącym tematem europejskiej debaty publicznej musi być rozwój przedsiębiorczości. Unia Europejska potrzebuje teraz drugiego oddechu i nowych inspiracji. Przedsiębiorcy powinni stać się bardziej aktywni w rozwiązywaniu jej problemów” – mówi Henryka Bochniarz, wiceprezydent BusinessEurope i prezydent Lewiatana. – „Europejscy przedsiębiorcy uważają, że oprócz rzeczywistych sukcesów związanych z budową rynku wewnętrznego i jego poszerzeniem o nowe kraje członkowskie, przed Unią Europejską stoi dużo wyzwań. Coraz bardziej odczuwalna jest ostra konkurencja ze strony innych regionów świata, takich jak Indie, Chiny, Brazylia, USA. BusinessEurope przestrzega, że bez podjęcia wyzwań związanych z globalizacją i bez podjęcia niezbędnych reform, Europa straci pozycję potęgi gospodarczej”.
BusinessEurope jest aktywnym uczestnikiem europejskiego dialogu społecznego i odgrywa ważną rolę w kreowaniu unijnego prawa. Organizacja uważa, że Europa powinna więcej uwagi poświęcić pobudzaniu przedsiębiorczości, bo tylko dzięki aktywnej postawie społeczeństw możliwy jest większy wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia. Dlatego też europejscy przedsiębiorcy biorą aktywny udział w debacie i dyskusji z europejskimi instytucjami: Komisją Europejską, Parlamentem, Radą, jak również ze związkami zawodowymi, Europejskim Bankiem Centralnym, WTO oraz Europejskim Biurem Patentowym.
Konfederacja Europejskiego Biznesu dostrzega znaczenie rynku wewnętrznego w zjednoczonej Europie, ale i jego mankamenty. Wciąż jeszcze dużo jest barier i utrudnień w wewnętrznej wymianie towarów, usług i kapitału. Dlatego też BusinessEurope jako swój główny cel uznaje walkę z narodowym protekcjonizmem i utrudnieniami. Jest to szczególnie ważne wobec coraz częściej powracających propozycji ograniczeń rynkowych.
BusinessEurope bardzo aktywnie działa w dziedzinie stosunków pracy i uelastyczniania rynku pracy. „Przedsiębiorcy uważają, że konieczna jest reforma europejskiego systemu socjalnego, tak aby zwiększać liczbę miejsc pracy, a nie chronić przywileje niektórych grup społecznych. Z niepokojem obserwujemy też niedostosowanie europejskich systemów emerytalnych do problemów starzejącego się społeczeństwa” – dodaje Henryka Bochniarz.
BusinessEurope opowiada się za silnymi i przejrzystymi instytucjami europejskimi, silną Komisją Europejską, która jest w stanie forsować potrzebne inicjatywy legislacyjne. BusinessEurope złoży w tej sprawie uroczystą deklarację w pięćdziesiątą rocznicę podpisania Traktatu Rzymskiego.
Nowe logo BusinessEurope