Jak oceniane będą projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013?

Podczas pierwszego posiedzenia Prekomitetu Monitorującego PO Kapitał Ludzki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprezentowało projekt kryteriów ogólnych, które posłużą ocenie wniosków o dofinansowanie projektów w programie Kapitał Ludzki 2007-2013.

Do końca sierpnia 2007 r. będą trwały społeczne konsultacje zasad wyboru projektów, w tym kryteriów ogólnych, pełny opis zasad dostępny jest na stronach MRR. Uwagi do propozycji MRR można zgłaszać poprzez stronę: http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci. Członków PKPP Lewiatan zachęcamy również do kontaktu w tej sprawie z przedstawicielką Lewiatana w Komitecie Monitorującym PO KL Marzeną Chmielewską.

MRR zakłada, że każdy projekt ubiegający się o dofinansowanie EFS będzie musiał spełnić kilka rodzajów kryteriów – od kryteriów formalnych i kryteriów dostępu ocenianych zerojedynkowo, po kryteria merytoryczne – punktowane i strategiczne, których spełnienie nie będzie obowiązkowe, ale zapewni premię punktową.




Kryteria ogólne: formalne, merytoryczne i horyzontalne będą dotyczyć wszystkich projektów ubiegających się o dofinansowanie EFS. Kryteria szczegółowe, zarówno dostępu jak i strategiczne, będą ustalane zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem oraz specyfiką danego działania i zatwierdzane w ramach rocznych planów działań. Jeśli np. w danym regionie szczególnie dotkliwym problemem jest duża liczba długotrwale bezrobotnych, KM może zadecydować, że ta grupa docelowa będzie traktowana priorytetowo, a projekty do niej skierowane otrzymają dodatkowe punkty. Taki system oznacza elastyczność w kształtowaniu polityki wydatkowania środków UE, większą adaptację do zmieniających się potrzeb, ale też znaczną zmienność procedur konkursowych.

Informacje o zaplanowanych na dany rok konkursach oraz kryteriach, które będą w ich trakcie obowiązywały, projektodawcy znajdą w tzw. Planach Działań zatwierdzanych pod koniec roku kalendarzowego. W przypadku komponentów regionalnych każde województwo będzie przygotowywało własny Plan Działań.

Kryteria ogólne zaprezentowane Prekomitetowi Monitorującemu
MRR proponuje, aby w trakcie oceny formalnej sprawdzano, czy wniosek:
 stanowi odpowiedź na konkurs (wpłynął w odpowiedzi na ogłoszenie
o konkursie);
 złożono go we właściwej instytucji;
 złożono go w określonym terminie (w przypadku konkursów, dla których określono ostateczną datę wpływu);
 wypełniono go w języku polskim;
 sporządzono go na obowiązującym formularzu;
 jest kompletny (wydruk zawiera wszystkie strony, jest opatrzony pieczęcią wnioskodawcy i podpisany przez upoważnione osoby);
 wersja papierowa i elektroniczna są tożsame;
 suma kontrolna na wszystkich stron wniosku jest identyczna;
 wypełniono wszystkie wymagane pola we wniosku;
 wnioskodawca nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie (na podstawie art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych).
Z kolei w pierwszym etapie oceny merytorycznej (ocena 0-1) sprawdzana będzie zgodność projektu z dokumentami programowymi i zasadami horyzontalnymi:
 Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL);
 Szczegółowym opisem priorytetów PO KL;
 Planem działania;
 prawodawstwem wspólnotowym i krajowym (w tym w szczególności przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych oraz zasadami dotyczącymi pomocy publicznej;
 innymi właściwymi politykami i zasadami wspólnotowymi (w tym: polityką równych szans i koncepcją zrównoważonego rozwoju).

Punktowane kryteria merytoryczne to przede wszystkim:
• jakość projektu:
 uzasadnienie potrzeby realizacji projektu;
 sposób wyboru i zapewnienia udziału w projekcie określonych grup docelowych;
 wartość dodana projektu;
 adekwatność doboru instrumentów służących realizacji projektu;
 rezultaty projektu;
• beneficjenci:
 wiarygodność (doświadczenie w zarządzaniu projektami, potencjał instytucjonalny);
 sposób zarządzania projektem (czytelność zasad realizacji);
 racjonalność harmonogramu działań;
• finansowanie projektu:
 niezbędność wydatku do realizacji projektu i osiągania jego celów;
 efektywność wydatków projektu (relacja nakład/rezultat);
 kwalifikowalność wydatków.

Kryteria zostaną zatwierdzone przez Komitet Monitorujący PO KL, po przyjęciu przez Komisję Europejską Programu, a więc nie wcześniej niż na przełomie września i października 2007.