Indeks biznesu PKPP Lewiatan – rozpędzona gospodarka nie zwalnia tempa
2007-03-28
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan zmienił się nieznacznie w porównaniu indeksem z poprzedniego miesiąca. Indeks kwartalny wynosi nadal 78 pkt, a indeks roczny o trzy punkty mniej, 75 pkt. Rozpędzona gospodarka nie zwalnia - w następnych kwartałach nie powinniśmy oczekiwać wyraźnego zwolnienia tempa wzrostu. Indeks roczny jest o trzy punkty niższy od kwartalnego, lecz prognozowane spowolnienie w drugiej połowie roku może być przypisane efektom statystycznym bardzo wysokiej bazy w końcu ubiegłego roku.
Indeks PKPP Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu, zasadniczo nie zmienił się w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca, jedynie indeks roczny stracił jeden punkt. Indeks kwartalny wynosi nadal 78 pkt, a indeks roczny o trzy punkty mniej, 75 pkt. Wygląda na to, że po chwilowym wahnięciu w styczniu, notowania indeksu powróciły do wysokiego poziomu, porównywalnego z końcówką ub. roku. Po opublikowaniu danych za ostatni kwartał ub. roku dla całej gospodarki i sektora przedsiębiorstw niefinansowych oraz danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku, nie ma wątpliwości, że rozpędzona gospodarka nie zwalnia tempa. Indeks PKPP sugeruje, że pierwszy kwartał na pewno nie okaże się gorszy od końcówki ub. roku, a także w następnych kwartałach nie powinniśmy oczekiwać wyraźnego zwolnienia tempa wzrostu. Wprawdzie indeks roczny jest o trzy punkty niższy od kwartalnego, lecz prognozowane spowolnienie w drugiej połowie roku jest niewielkie i może być przypisane efektom statystycznym bardzo wysokiej bazy w końcu ub. roku. Notowania indeksów czynników wskazują na bardzo solidne fundamenty utrzymania wysokiego tempa wzrostu w ciągu całego roku.
Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).
Indeksy popytu kształtują się na najwyższym dotychczasowym poziomie z końcówki ub. roku. Indeks kwartalny utrzymał pozycję z lutego (95 pkt.), a indeksy półroczny i roczny zyskały dodatkowo odpowiednio jeden i dwa punkty. Nadal wysoki wzrost funduszu płac i dynamika sprzedaży detalicznej świadczą, że wysokie tempo wzrostu konsumpcji odnotowane w ostatnim kwartale ub. roku nie słabnie. Jednocześnie utrzymuje się wysokie tempo wzrostu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw, o czym świadczy wzrost kredytu udzielanego przez banki przedsiębiorcom, którzy coraz chętniej pożyczają mimo wysokiej płynności i poziomu oszczędności na swoich depozytach bankowych. Wysoka i ciągle rosnąca stopa rentowności sektora przedsiębiorstw niefinansowych powinna, przy rosnącym popycie, zachęcać do powiększania nakładów inwestycyjnych, co stanie się prawdopodobnie głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy w tym roku. Popyt wewnętrzny najwyraźniej przejmuję rolę, jaką pełnił eksport netto w ubiegłych latach. Pierwsze oznaki pogorszenia salda handlu zagranicznego można już zauważyć.
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).
Kwartalny indeks finansów utrzymał się na stosunkowo wysokiej pozycji z poprzedniego miesiąca, co odzwierciedla bardzo dobrą kondycję finansową sektora przedsiębiorstw, potwierdzoną danymi statystycznymi za ostatni kwartał ub. roku. Przedsiębiorstwa odnotowały rekordowy wzrost zysku netto i poprawiły wskaźniki rentowności. Wydaje się jednak, że tych wyników nie uda się utrzymać w następnych kwartałach, przy przyspieszeniu nakładów inwestycyjnych z jednej strony oraz presji na wzrost płac z drugiej strony. Prawdopodobny jest też wzrost kosztów finansowych przy przewidywanej podwyżce stóp procentowych. Pierwszy czynnik powinien obniżyć poziom płynności finansowej, dwa pozostałe mogą ujemnie wpłynąć na wskaźniki rentowności. Indeksy finansów półroczny i roczny maleją i sugerują taką tendencję w kolejnych kwartałach.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Niewielkie osłabienie odnotował indeks makroekonomiczny, który chociaż ciągle plasuje się na wysokim poziomie (kwartalnie 81 pkt.), wykazuje tendencję spadkową w dłuższym horyzoncie prognozy. Dwie składowe indeksu bezrobocie i deficyt budżetowy oceniane są pozytywnie. Jednak spodziewane przyspieszenie inflacji i pogorszenie salda obrotów bieżących wpływają negatywnie na notowania indeksu makroekonomicznego. Oczekuje się dalszego pogorszenia tych parametrów równowagi makroekonomicznej do końca roku.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Indeks oceny sytuacji politycznej odnotował tym razem spektakularną poprawę. Indeksy kwartalny i półroczny wzrosły do 36 punktów, a indeks roczny do 33 punktów, co oznacza najwyższy poziom od ponad roku.
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP Lewiatan: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Bohdan Wyżnikiewicz, Leszek Zienkowski.