Gospodarka i finanse
-
2015-12-08 Gospodarka i finanse
Uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie postępowania przed Rzecznikiem Finansowym
Uwagi Konfederacji Lewiatan do projektu Rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu postępowania przed Rzecznikiem Finansowym w sprawie rozwiązywania sporów między klientem a podmiotem rynku finansowego
-
2015-12-07 Gospodarka i finanse
Uwagi do rozporządzenia ministra finansów w sprawie opłat na Rzecznika Finansowego
Uwagi Konfederacji Lewiatan do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie terminu uiszczania wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności Rzecznika Finansowego i jego Biura.
-
2015-11-10 Gospodarka i finanse
Opinia do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (projekt ustawy)
W Uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej jej Autorzy piszą, że „przedłożone propozycje zmian niektórych ustaw znajdują swoje odzwierciedlenie i wymierną korelację w kwotach ujętych w projekcie budżetu państwa na przyszły rok lub wiążą się z prawidłową realizacją ustawy budżetowej na rok 2016." To zdanie wskazuje, że jakiekolwiek uwagi do przedstawionego do zaopiniowania projektu ustawy nie są uzasadnione, bowiem budżet państwa na 2016 r. został już przez rząd przyjęty, a w nim zostały zapisane wydatki, które teraz wymagają zmian w innych ustawach. Formalność.
-
2015-09-28 Gospodarka i finanse
Projekt ustawy budżetowej na 2016 - opinia
Na podstawie art. 3 ust. 9 i 12 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, Konfederacja Lewiatan przedstawia następujące stanowisko wobec przedstawionego przez stronę rządową Projektu ustawy budżetowej na 2016 wraz z uzasadnieniem.
-
2015-08-06 Gospodarka i finanse
Uwagi Konfederacji Lewiatan do Założeń projektu budżetu państwa na rok 2016
Polska gospodarka w 1 połowie 2015 r. stabilnie rosła, bazując na trzech głównych komponentach - spożyciu indywidualnym, inwestycjach i eksporcie netto. Nie ma co prawda jeszcze danych dotyczących wzrostu PKB w 2. kwartale br., jednak dostępne dane dotyczące sytuacji w sektorze przemysłowym, a także sytuacja na rynku pracy oraz wyniki sprzedaży detalicznej pozwalają prognozować wzrost gospodarczy w 1. półroczu br. na poziomie nie niższym niż w 1. kwartale br.
-
2015-07-16 Gospodarka i finanse
Polsko-włoski szczyt gospodarczy w Mediolanie
Budowa fabryki Fiata w Tychach i Ferrero pod Warszawą, bank UniCredit, producenci Mapei czy Indesit - to tylko wybrane przykłady inwestycji włoskich na terenie naszego kraju. Polskie firmy też coraz częściej spoglądają na włoski rynek. Warunki inwestycyjne i polsko-włoska współpraca gospodarcza są tematami rozpoczynającego się dziś przy okazji EXPO w Mediolanie Polsko-Włoskiego Forum Biznesowego z udziałem szefów Konfederacji Lewiatan i włoskiej Confindustrii, przedstawicieli biznesu i unijnej administracji.
-
2015-06-10 Gospodarka i finanse
Opinia do założeń makroekonomicznych do budżetu państwa na 2016 r.
Przedstawiamy opinię Konfederacji Lewiatan do założeń makroekonomicznych do budżetu państwa na 2016 r., propozycje poziomu minimalnego wynagrodzenia w 2016 r. oraz propozycja wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
-
2015-03-31 Gospodarka i finanse
Pracodawcy oceniają pierwsze pół roku rządu
Ponad 50 proc. tego, co zadeklarowałam w exposé, zostało zrealizowane - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Konfederacja Lewiatan bardzo dobrze ocenia program gwarancji de minimis. Natomiast projekt założeń do nowej ordynacji podatkowej na razie nie jest tym, czym rząd może się już pochwalić.
-
2015-01-27 Gospodarka i finanse
Świątecznych szaleństw w zakupach nie było
Sprzedaż detaliczna w grudniu 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 1,8 proc. - poinformował GUS.
-
2015-01-15 Gospodarka i finanse
Apel Lewiatana do związkowców i polityków
Konfederacja Lewiatan apeluje do związkowców i polityków, aby w rozmowach o przyszłości Kompanii Węglowej nie podgrzewali emocji i nie posługiwali się agresywnym językiem, bo to utrudni podjęcie szybkiej decyzji, która uchroni spółkę przed bankructwem, a górników przed utratą pracy.